Pes vyhrabal v lese u Lukova skutečný poklad: Stovky stříbrných mincí v hrnci jako z pohádky. Mohou tam být další

V lesích u Lukova našli náhodní chodci skutečný poklad. Může se to stát komukoliv...
  |   zajímavost

Najít tak alespoň jednou v životě skutečný poklad - pomyslel si jistě někdy každý z nás. Jsou ale i tací, které takové štěstí potkalo, a to docela nedávno. Stačilo vyjít si na procházku do lesa a rázem se z náhodných chodců stali šťastní nálezci. Lesy mezi Vsetínem a Lukovem se nedávno proměnily doslova v místo zázraku...

Jak vlastně vypadá takový skutečný poklad, který po staletích spatřil znovu světlo světa teprve v minulém roce? Překvapivě přesně tak, jak si ho asi představujeme – v případě nálezu v lesích u Vsetína šlo totiž skutečně o nádobu až po okraj naplněnou stříbrnými mincemi, konkrétně pražskými groši, které tehdejší mincmistři vyrazili ve 14. století. A aby toho nebylo málo, podobný poklad našel v rozmezí jen několika dnů další šťastlivec pod Lukovem. 

Poklad vyhrabala Máša

Nález, o kterém je řeč, má „na svědomí“ šťastná fenka Máša, která jej vyčenichala a částečně také vyhrabala. Skupině, mezi nimiž byl i její chovatel, tak potom už stačilo jen žasnout a radovat se ze situace, kterou prožije skutečně jen málokdo. Jako poctiví nálezci hliněnou nádobu plnou stříbra odevzdali do vsetínského muzea, kde poklad samozřejmě vzedmul vlnu nadšení, ale také obav, aby nedošlo neodborným zásahem k jeho poškození. 

Poklad odvezli do nemocnice

Jak se s takovou situací vyrovnat? Co se vlastně skrývá uvnitř nádoby pod viditelnou vrstvou mincí? Tenhle problém vyřešili odborníci ve spolupráci se zdravotníky z nemocnice ve Valašském Meziříčí. Poklad putoval na CT, kde bylo zjištěno, že je nádoba skutečně naplněná až po okraj těmi samými mincemi. Teď už nic nebránilo v jejich opatrném vyndání a přepočítání. Jednotlivých pražských grošů vědci napočítali 374 a k tomu ještě blok dalších mincí, které se působením času a dalších podmínek "slily" v jednu hroudu. 

Pražský groš se razil od roku 1300 v Kutné Hoře a šlo o stříbrnou minci, kterou zavedl král Václav II. Šlo o poměrně těžkou stříbrnou minci s vysokou ryzostí...

Tehdy velký majetek, dnes drahocenný nález

Jakou hodnotu měl nalezený poklad v době, kdy jej jeho majitel ukryl pod zem patrně ve strachu z blížícího se vojenského konfliktu? Podle odborníků se jednalo o poměrně velký majetek, který převyšoval běžné jmění tehdejší zemanské rodiny a na skromnější život by vydržel na několik let. Pro představu se za groše z hliněné nádobky dali koupit tři koně, což byla na konci 14. století opravdová hodnota.  

 

Najdete poklad i vy? 

Oblast mezi Lukovem, Vsetínem a Zlínem je na poklady obecně velmi bohatá. Nalezeny tady byly i zlaté mince a další předměty z dob dávno minulých, jejichž hodnotu lze jen velmi těžko vyčíslit. Není tedy určitě vyloučeno, že i někdo z nás při docela obyčejné procházce lesem zakopne o hrnec plný stříbrňáků. Vydáte se také po stopách pohádkového pokladu? 

Zdroj: Česká televize, regionvalassko

KAM DÁL: Neuvěřitelné honoráře a úspěch Jaroslava Marvana byly těžce vykoupeny. Platili za ně ale často jiní.

 

Klíčová slova: