Poslední domorodé kmeny, které žijí stejně už tisíce let. „Moderní“ člověk je likviduje, některé cíleně vraždí

Indický antropolog Triloknath Pandit a jeho tým jsou jedinými známými žijícími lidmi, kteří se dostali na ostrov obývaný kmenem Sentinelců a přežili
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Americký misionář John Allen Chau, který se se pokusil kontaktovat jeden z posledních domorodých kmenů, byl zavražděn. Zpráva, která před pár lety oběhla celý svět. Kmen žije podle starých pořádků na ostrově Sentinel a vetřelce prostě nesnáší. Většina z posledních kmenů žijících mimo moderní civilizaci je však v bezprostředním ohrožení. Globalizace a rozpínavost národů zadupává do země poslední autentické obyvatele planety.

Asi nejbolestivějším příkladem toho, k čemu může vést sloučení původních obyvatel s moderní civilizací, jsou američtí indiáni. Závislost na alkoholu a hazardu, neschopnost přizpůsobit se tempu kapitalismu a tisíce brutálních zločinů proti lidskosti zakořeněných v DNA současných indiánů, to jsou věci, které už nikdo nemůže vzít zpět. Původní Američané už jsou jen stínem minulosti. Existují však stále kmeny, které brání svoji nezávislost. Jde to ovšem jen velmi těžko. 

Andamanské ostrovy

Když už byla řeč o zmíněném misionáři, kterému úplně nevyšel plán šířit Boží slovo na Andamanských ostrovech, je vhodné se u těchto nemilosrdných lidiček na chvilku zastavit. Skupina domorodců obývá ostrov Sentinel už dlouhých 60 tisíc let. Pokud by někdo sebral odvahu a chtěl tyto domorodce oslovit, musel by se vydat na Andamanské ostrovy, které leží východně od Indie

Oni sami se brání kontaktu s okolním světem a indické úřady přísně zakazují s nimi navazovat kontakt. Jak totiž nedávná situace naznačila, nejsou zrovna dvakrát přátelští. Jejich populace má odhadem od 50 do 400 lidí. Sentinelci mluví svým neklasifikovaným jazykem, živí se lovem, rybářstvím a sběrem divokých plodů. Pravděpodobně také neumí rozdělat oheň. 

Kmen Awá

Amazonie je stále z velké části nedotčený kus země. I když se v Brazílii stále zvyšuje počet pokácených stromů v deštném pralese, existuje naděje, že se tyto plíce planety udrží při životě. Necitlivé zacházení s přírodním bohatstvím má však mnoho negativních dopadů – a to nejenom na ekologii celé Země, ale také na zvířata a domorodé kmeny, které zde několik tisíc let žijí mimo moderní civilizaci. 

Mezi ně patří také domorodý kmen Awá, kterému se také říká Guajá. Bohužel se jedná o vymírající skupinu obyvatelstva, která je v podstatě v podivné občanské válce s místními ilegálními dřevorubci, kteří je cíleně vraždí. Domorodci totiž lesy brání a jejich vrazi mají zálusk na cenné dřeviny Amazonie. 

Podle posledního sčítání lidu v roce 2012 bylo v této skupině obyvatel zaznamenáno pouze 460 osob. Příslušníci kmene Awá se sice kontaktovali s lidmi moderní civilizace, ale odmítli jejich styl života. Radši se tak nadále věnují svým zvyklostem a živí se převážně jako sběrači.

 

Batakové

Tento indonéský kmen proslul tím, že své odsouzené jedl zaživa. Kromě toho se však velmi důsledně po celou svoji existenci brání okolní civilizaci. Batakové se nikdy neusídlili u řek, u silnic či cest. A nadále provozují specifické rituály a věštění. Žijí v indonéské provincii Sumatera Utara ve dvousetkilometrové oblasti kolem jezera Toba. Kultura Bataků je samozřejmě velkým turistickým lákadlem. 

Batakové jsou tak cílem civilizace téměř neustále. Dokonce se v jejich minulosti objevuje protestantské náboženství. Už dávno tak nejde o původní kmen – jejich kouzlo spočívá spíše v zachování kultury staré několik set let.

Zdroje: redakce, planetalidi.cz, forbes.com, indiatimes.com

KAM DÁL: Cestovatel a indiánský náčelník Miloslav Stingl: Domorodci mu nabízeli vlastní ženy i lidské maso.

Klíčová slova: