Střelba v Uherském Brodě: Zůstalo osm mrtvých a spousta otázek

Lidé za oběti zapalovali svíčky
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Byla to událost, která otřásla Českou republikou. Nemilosrdné masové vraždění v restauraci Družba v Uherském Brodě spáchal před osmi lety třiašedesátiletý Zdeněk Rybář, který následně spáchal sebevraždu. Tragédie, jaká se v našich končinách často neodehrává, šokovala tehdy i policii.

V USA to není tak neobvyklé, ale v České republice ano. Masové vraždění jednotlivce, který své osobní problémy rozhodl řešit tímto brutálním způsobem, bychom v naší historii napočítali na prstech jedné ruky. Jednalo se o druhou největší masovou vraždu u nás, ovšem se stejným počtem obětí jako v prvním případě, kdy šlo o útok Olgy Hepnarové v roce 1973. Co se tehdy v restauraci Družba stalo? 

Telefonát do televize

V moderní historii České republiky se podobné tragické události odehrály ještě ve dvou případech. Šlo o střelbu v Petřvaldu a ve Fakultní nemocnici Ostrava, ale ani v jednom z těchto případů nepřekročil počet obětí více jak čtyři.

Tragédie z 24. února roku 2015 však změnila historii. Pachatel Zdeněk Rybář vešel ozbrojen do restaurace víceúčelové budovy v Uherském Brodě u Slováckého náměstí a bez varování začal střílet. Ještě před vstupem do zařízení ho stihl na schodech předběhnout host Petr Gabriel, který pospíchal na toaletu, odkud také slyšel několik výstřelů, a tak zůstal v kabince schovaný, což mu zachránilo život. 

Střelce popsal jako staršího prošedivělého muže. Ten do hostů střílel dvěma zbraněmi. O útoku, který začal ve 12:30, poprvé policii uvědomil mladík ve 12:38, který za pomoci personálu restaurace unikl zadním vchodem – společně s dalšími hosty a zaměstnanci restaurace. 

Nepovedený útok? 

První policejní hlídka dorazila na místo až ve 12:47. O tři minuty později ji následovaly dvě jednotky ozbrojených, v neprůstřelných vestách oblečených policistů, kteří ihned mířili k restauraci. Pachatel po nich zpoza baru začal střílet. Hlídka zpozorovala uvnitř restaurace několik sedících a ležících postav, ale nebyla schopna rozeznat, jestli jsou naživu, či nikoliv. 

Policie vyhodnotila situaci tak, že je nutné přivolat posily, a tak se z místa stáhla prozatím pryč. Pachatel také kontaktoval redakci pořadu Krimi zprávy na televizi Prima, kde se moderátorovi Pavlu Lebduškovi svěřil, že bere situaci do vlastních rukou. Oznámil mu dokonce i adresu, na které se nachází. Později se tento telefonát řešil v souvislosti s časem, kdy střelec televizi kontaktoval. Jestli před útokem, nebo po útoku. 

Zdeněk Rybář se nakonec zastřelil při zásahu jednotek ve 14:23. Mrtvých nakonec bylo osm a pachatel. Zemřelo zde 7 mužů ve věku 27 až 66 let a servírka z restaurace. Během útoku padlo 25 střel, což svědčí o tom, že pachatel musel nabíjet svoje pistole. 

Jaký byl motiv?

Policie po celé tragické situaci obklíčila i domek, kde pachatel bydlel a v kterém na něj stále čekala jeho partnerka. Ta se odmítla policii vydat, dokud nepřijde její partner. Až ve 23:00 do domu vtrhla ozbrojená jednotka a ženu odvezli na psychiatrii. 

Místními byl pár popisován jako psychicky labilní. Muž deset let nebyl zaměstnán a žena během dne obtěžovala bláznivým chováním své okolí. Tragédie v Uherském Brodě patří mezi nejhorší masové vraždy v historii naší kriminalistiky. 

Zdroje: redakce, Česká televize, Blesk, novinky.cz, denik.cz

KAM DÁL: Mafiánský klan Murdaughových: Zastřelil syna i manželku, pak zfingoval vlastní smrt.

Klíčová slova: