Zázračná studánka v Praze: Lidé si sem jezdí léčit problémy s očima, hlavně šedý zákal

Studánka v klasicistním slohu z roku 1863 byla postavena díky místnímu rolníkovi Josefu Tůmovi a jeho sestře Marii Srbové
  |   zajímavost

Pražská čtvrť Lysolaje je ukrytá v údolí a obklopená nádhernou přírodou. Místo s hlubokou historií sahající až do 13. století má romantickou, a hlavně kouzelnou atmosféru. Zdejší potok má jednu velikou zajímavost, která se váže hlavně ke zdejší studánce. Lysolajský pramen položený u krásné kapličky je znám hlavně kvůli svým léčivým schopnostem.

V zídce ze žulových kostek najdete malou kovovou trubku, z které teče pramen lysolajského potoka. Když se k němu vydáte, možná budete překvapeni tím, že je zde rušno, a to ráno, odpoledne a někdy i večer. Místu, které svádí k zázrakům, dominuje krásná barokní kaplička s obrazem Panny Marie Sedmibolestné. Čím je toto skryté pražské místo tak unikátní? 

Zázračná studánka

V dolní části údolí Housle ležícího v pražské čtvrti Lysolaje najdete barokní kapličku, o kterou se starají sestry Dominikánky. Krásná stavba, která se ukrývá pod javorovými stromy, vznikla již v roce 1863. Byla od té doby často upravována a dnes je možné se u ní pohodlně posadit na jednu z laviček. 

Člověk tak může v klidu meditovat a naslouchat kouzlu místa, které zde nabízí jednu z hlavních „atrakcí“ v podobě Zázračné studánky. V tomto případě nejde o žádnou vymyšlenou pověst či babské povídačky. Zázračná studánka je název oprávněný, protože místní kvalita vody je dlouhodobě hlídaná a proslulá. 

Dlouhá tradice

Vše samozřejmě vychází z tradice – lidé věří v léčivé účinky vody, a to zejména v souvislosti se špatným zrakem. Kdo si myslí, že jde o mýtus, bude se mýlit. Místní voda je opravdu velmi kvalitní, což dokazují pravidelné testy, jež provádí dvakrát do roka akreditovaná laboratoř pro rozbor vody. 

Výsledky jsou vždy zveřejňovány na tabulce, která je umístěna hned u Zázračné studánky. Kvalita vody se bezesporu zlepšila ve chvíli, kdy byla do Lysolají zavedena kanalizace a rozvod pitné vody. Do roku 1922 však zdejší voda z potoka byla hlavním zdrojem pro většinu místních obyvatel. O tom, že je pramen lysolajského potoka dodnes proslulý vysokou kvalitou vody, svědčí i obrovský zájem lidí z okolí. Ti sem pravidelně jezdí s kanystry od vody nebo plastovými lahvemi, aby si tento pražský zázrak odvezli domů. 

Zdroje: praha-lysolaje.cz, praha-priroda.cz, praha.eu

KAM DÁL: 5 tipů, jak šetřit peněženku i životní prostředí: Neplýtvat jídlem znamená myslet na budoucnost.

Klíčová slova: