Stres může poškodit mozek, říká lékař. Člověka pod tlakem prozradí znamení na těle

Stresový hormon kortizol způsobuje vyšší ukládání tuku v oblasti břicha
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Náhlé bolesti hlavy, nevolnost, úzkosti, ale třeba i bolest zubů a jejich daleko rychlejší kazivost. I tímto dává lidské tělo najevo, že zkrátka není něco v pořádku. „Jednou z hlavních příčin je stres, zvláště pak ten dlouhodobý. Zásadní roli hraje i vůči dlouhodobé paměti, kterou dokáže výrazně poškodit,“ říká MUDr. Daniel Kalivoda. Stres podle něj ovlivňuje například i to, že si nemůžete v obchodě vzpomenout, co jste chtěli koupit.

„Každodenní problémy či úzkosti, to jsou hlavní příčiny stresu. Právě díky němu může dojít i k mnohem horším zdravotním komplikacím – infarktům či mrtvicím. Tím nejjednodušším způsobem, jak se bránit těmto negativním vlivům, které mají vliv na běžný život, je spánek. Ten dokáže od těchto nepříjemností výrazně pomoci. Pokud jsou však problémy přetrvávající, je nezbytné vyhledat co nejdříve lékaře,“ má jasno doktor Kalivoda.

Kožní problémy i chvějící se oční víčka

Člověka pod tlakem podle lékaře prozradí celá řada vnějších faktorů. „Na první pohled je zřejmé, že není v pohodě. Stres může vyvolat například i kožní problémy, jako jsou například zarudlé skvrny na loktech či chodidlech, případně kopřivka v oblasti horních a dolních končetin či tváře. Příčinu vzrůstajícího stresu můžeme hledat i v našem životním stylu. Několikahodinové vysedávání u počítače je přímo ideální nejen pro vznik stresových situací, ale i pro výrazné poškození zraku či bolesti šíje, jež jsou vyvolány svalovým napětím.“

Důsledkem přetrvávajícího i enormního stresu jsou i chvějící se horní oční víčka. „V medicíně se tomu říká blefarospasmus a jako řešení tohoto problému lékaři doporučují i tzv. „vypnutí“ a zklidnění mysli, například několikaminutovým pohledem z okna či desetiminutovým zavřením obou očí a krátkodobou relaxací,“ vysvětluje odborník.

Přetrvávajícím zlozvykem je okusování nehtů

Stresové situace způsobují u mnoho lidí i nejrůznější zlozvyky. Typickými příklady je podle lékaře mnutí pokožky či okusování nehtů. Řešením, jak se od těch zlozvyků odpoutat, je například nákup antistresového míčku.

„Mnoho lidí možná překvapí, že stres způsobuje i intenzivnější vznik zubních kazů, zvláště pak u lidí, kteří mají ve zvyku skřípat, například během noci, zuby. To totiž způsobuje mnohdy až výrazné poškození skloviny a následně urychluje vznik zubního kazu.“

Pro zažívání sport i vlažná voda s citrónem

Stres může výrazně ovlivnit i náš žaludek a zažívání. Pro jeho lepší fungování se mezi lidmi vyskytuje i několik „babských rad“. „Jednou z nich je pravidelné pití vlažné vody s citrónem, ideálně ihned po ránu a nalačno. Právě tato kombinace pomáhá k lepšímu zažívání a doplnění nezbytných vitamínů potřebných pro celé lidské tělo,“ usmívá se lékař.

K tomu, abychom co nejvíce eliminovali stres a chránili i mozek, je ideální každodenní fyzická aktivita. Právě ta napomáhá k „odlivu“ nežádoucích látek z těla – a současně nás přivede, jak se říká, na jiné myšlenky. Touto aktivitou může být běh v přírodě, jízda na kole nebo jen delší procházka. „Každodenní pohyb na čerstvém vzduchu je doporučován všem věkovým skupinám, od těch nejmladších až po seniory. Pozitivní vliv má i na soustředění, a proto se doporučuje i studentům, kteří se potřebují např. rychle něco naučit nazpaměť.“

Touha po sladkém a přibírání na váze

Nadměrný stres může přivodit i to, že během velmi krátké doby výrazně přiberete na váze. „Právě stres průkazně vyvolává zvýšenou chuť k jídlu. Při dlouhodobém stresu se navíc projevuje tendence vybírat si určité druhy potravin, které jsou obvykle bohaté na tuky a cukry. Podle mnoha odborníků tyto potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru poskytují dočasnou úlevu od nejhorších pocitů způsobených stresem,“ uzavřel Kalivoda.

Zdroje: redakce, MUDr. Daniel Kalivoda

KAM DÁL: Emoční přejídání ohrožuje zdraví: Čokoláda na stres, zmrzlina na rozchod a je z toho malér.

Klíčová slova: