Pokles sexuální touhy je u mužů vzácný? Opravdu?

Poruchy erekce jsou často problémem i mladších mužů
 

Pokles libida u mužů se vyskytuje mnohem vzácněji než u žen, procento takto postižených mužů se zvyšuje s věkem. Podle amerických studií trpí poklesem sexuální touhy asi 16 % mužů. U žen je to prý až ve 33 %. 

Velmi často přijde do ambulance sexuologa partnerka postiženého, která se cítí nejistá, zda je pro svého partnera dostatečně přitažlivá a žádoucí. Žena se často cítí neuspokojená, trpí nedostatkem něžností a dotyků. V případě, že se navíc jedná o mladší partnerku, která si ještě přeje další potomky, mohou se objevit obavy, zda bude partner vůbec schopen pravidelné sexuální aktivity. (U takových partnerek podle odborníků hrozí paralelní vztah s milencem.)

Poruchy erekce a ejakulace

S diagnózou poklesu nebo ztráty sexuální touhy u mužů se často spojují další sexuální dysfunkce – poruchy erekce či ejakulace. K hlavním rizikovým faktorům patří svobodný stav, vyšší věk, nízký stupeň dosaženého vzdělání a také nedostatek financí. Ve vztahu jsou tito muži často nespokojení, sexuální aktivity s partnerkou jsou stereotypní, bez snahy o inovaci. (Poznámka, kterou nelze vynechat: Všimněme si, že atraktivitu muže dnes výrazně zvyšuje jeho atraktivní bankovní konto...

U muže může dojít k poklesu libida i z medicínské příčiny, v rámci léčby rakoviny prostaty a při poklesu testosteronu (o tom si můžete přečíst i  v článku o mužské menopauze). Mezi vzácnější příčiny patří homosexuální orientace nebo sexuální deviace (pedofilie, fetišismus, transvestitismus, transsexualismus).

Andropauza

U některých mužů je pokles libida výrazem tzv. andropauzy, tedy poklesu mužského hormonu testosteronu spojený nejen se snížením výkonnosti a intelektuální aktivity, ale také s poruchou ejakulace, sníženou frekvencí sexuální aktivity, oslabením svalové hmoty, osteoporózou a únavou.  Oproti ženské menopauze dochází k poklesu testosteronu postupně a příznaky tak přicházejí pozvolněji.

Odborník poradí

Na jakého se odborníka v případě problémů s nízkým libidem obrátit a co lze očekávat? Pokud má muž či žena problém s poklesem své sexuální touhy, a rozhovor na dané téma s partnerem není možný nebo je nedostatečný, je vhodné obrátit se na odborníka v této problematice. Ideálním rádcem je nejen sexuolog, ale také psycholog, psychiatr, urolog, gynekolog a v neposlední řadě praktický lékař.

Účinné léky na podporu libida neexistují. Přirozeným hormonem podporujícím sexuální touhu je testosteron. Pokud prokážeme u muže jeho sníženou hladinu, lze jej doplnit. U žen je hladina testosteronu velmi nízká, a proto pokud je podezření na nedostatek tohoto hormonu (např. při odstranění vaječníků před menopauzou), lze jej rovněž vyřešit, ale toto léčení má svá rizika (například vznik nežádoucího ochlupení).

Samozřejmostí je snaha o maximální úpravu chronických onemocnění, tedy stabilizace glykemie u diabetiků, snížení hmotnosti u obézních, nasazení vhodných antidepresiv neovlivňujících sexuální funkce.

Zítra: Sexuoložka MUDr. Hana Fifková: "První pomoc" v situaci, kdy se s vámi partnerka (partner) chce milovat méně často, než vám to vyhovuje

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru