Cukrovka a sex: Jak můžete tato nemoc ovlivnit váš intimní život?

Cukrovka může váš sexuální život i totálně zničit
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Informací o cukrovce je mnoho, ale skoro žádné o jejím vlivu na sex. A to je velká chyba! Proč, co všechno se může stát a jak se bránit?

Většina lidí tuší, že diabetes přispívá k onemocnění srdce, cévním mozkovým příhodám nebo také slepotě či selhání jater. Jedná se totiž o progresivní onemocnění, které může významným způsobem narušit tělo, orgán za orgánem, když se vymkne kontrole. 

Statistické údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2012 mluví nekompromisní řečí. Za posledních 20 let narostl počet diabetiků o 68 %. 

Mnoho z nás ale nemá potuchy o tom, že dlouho předtím, než se stane některá z uvedených komplikací, může cukrovka naprosto zničit váš sexuální život!

Diabetes sám o sobě neškodí

Tím hlavním problém je totiž zvýšená hladina cukru v krvi. Ta pochází buď z nedostatečného uvolňování inzulínu (typ 1) nebo ze zvýšené odolnosti organismu proti účinkům této látky (typ 2). Na rozdíl od diabetu 1. typu, který začíná již v dětství, diabetes 2. typu začíná až u dospělých jedinců a je takřka pravidelně spojen s obezitou či nadvádou. 

Ročně se u nás s cukrovkou léčí 840 000 obyvatel, dalších takřka čtvrt milionu o svém onemocnění nemá potuchy. Na zdravotní komplikace spojené s toutu nemocí každý rok zemře více než 20 000 pacientů. 

Správné fungování sexuální funkce závisí na dobrém prokrvení a schopnosti vnímat. Když je hladina cukru v krvi vysoká, pak dochází k poškození nervových zakončení. To následně může způsobit necitlivost či ještě hůře nepříjemné pocity. 

Nekontrolované hladiny cukru v krvi také mohou vést k poškození cév tím, že se sníží její schopnost roztáhnout se v případě potřebnosti. Také se ale zvyšuje riziko vzniku tzv. aterosklerózy, která zhoršuje průtok krve.

Právě tyto změny pak negativně působí na seuální život. Poškození nervů může mít na následek snížení citlivosti v pohlavních orgánech, což znesnadňuje, aby se probudily k životu při doteku či letmém pohlazení. 

Porucha prokrvení limituje především muže, jelikož zapříčiňuje poruchy erekce u můžu. U žen pak dochází k nedostatečné lubrikaci nebo obtížemi s dosažením orgasmu. Aby toho nebylo málo, pacienti s diabetem mají horší reakci na léčbu erektilní dysfunkce. 

Pokud trpíte cukrovkou, pak se určitě ujistě, že se staráte o své tělo a především o: 

 

  • Nervy - Právě diabetes a také zvýšená hladina krevního cukru jsou velkými viníky v rámci poškození nervů. U lidí s touto nemocí se v pozdějším věku často vyvine neuropatie, a to v případě, pokud nejsou jejich hladiny cukru v krvi pod kontrolou.
  • Tepny - Pokud je chcete udržet zdravé, vyjměte tuk z vašeho jídelníčků. Je třeba konzumovat vyváženou stravu s nízkým obsahem cukrů. Pokud totiž budete přijímat vysoký podíl glykemických sacharidů, pak se vám může stát, že vaše tělo začně produktovat příliš mnoho triglyceridů, které následně ucpou vaše tepny. Pozor si dávejte i v rámci příjmu soli.
  • Tkáně - Náš moderní styl obecně umožňuje fakt, že většinu dne prosedíme. Tělo je přitom navrženo tak, aby se co možná nejvíce hýbalo. Sedavý den pro tělo znamená to, že se snižuje průtok krve do nohou a také do genitálií. Naopak se neúměrně zatěžuje dolní část zad. Je třeba občas vstát a trochu se protáhnout. 

 

Obecně platí, že lidé, kteří mají sex alespoň jednou týdně, mají daleko lepší předpoklady k tomu, aby si udrželi své sexuální funkce i s přibývajícím věkem. Cukrovka je velmi závažné chronické onemocnění, které může mít vliv na celé tělo, a to právě včetně sexuálního zdraví. 

Nevyplatí se tedy riskovat zbytečné vrásky v sexuálním životě tím, že necháme své cukry, aby se naprosto vymkly kontrole. Pokud budete pohyb cukru do svého těla kontrolovat a limitovat, pak to znamená také daleko lepší výsledky v posteli.