Máte penis pod kontrolou? Rakovině prostaty zabraňuje i sex alespoň 3x týdně

Důležité je zjistit onemocnění co nejdříve, i když je to samozřejmě šok
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Ačkoliv je pro drtivou většinu mužů jejich přirození důležité, málokdo skutečně dbá na zdraví svého penisu. Na závažnost onemocnění rakovinou prostaty upozorňují lékaři prakticky neustále. Existuje přitom řada možností, jak zdraví mužského pohlaví posílit.

V České republice žije zhruba 63 400 mužů, kteří se dnes léčí nebo v minulosti prodělali rakovinu prostaty. Odborníci odhadují, že za patnáct let tento počet stoupne na 79 900 pacientů. Příčinou je stárnutí obyvatelstva, ale také nedostatečná informovanost.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK má až 88 % českých mužů jen povrchní znalost tohoto onemocnění. Přitom na pravidelné kontroly chodí jen čtvrtina z nich, což rozhodně není vůbec dobrá vizitka.

Známkou velmi pokročilých nádorů bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s hybností.

Pravidelná ejakulace

Prevence nespočívá pouze v absolvování pravidelných lékařských prohlídek, ale i v provádění samovyšetření. Aby pohlavní orgány správně fungovaly a byly zdravé, měly by se pravidelně prokrvovat. K tomu slouží ejakulace při pohlavním styku, který by měl probíhat alespoň třikrát do týdne.

Pravidelným používáním penisu také dochází k jeho zásobení kyslíkem, což je důležité i pro kondici topořivých těles. Ejakulace je důležitá i pro zdraví varlat, které se vyprazdňují a odplavují se z nich odumřelé spermie, nečistoty a toxiny. Pokud by tyto látky ve varlatech dlouhodobě zůstávaly, mohly by ohrozit jejich zdraví.

Pomohou erotické hračky

Další variantou prokrvení prostaty je cílená masáž prostaty. Ideální je poloha vleže na zádech, což je pro muže nejpohodlnější. Vzhledem k tomu, že masáž probíhá přes konečník, je vhodné použít lubrikační gel, neboť sliznice konečníku nevylučuje přirozený sekret. Masáž prostaty by podle odborníků měla probíhat pravidelně dvakrát měsíčně. ​Díky tomu se muži naučí znát strukturu prostaty a zaznamenají každou malou změnu.

Masáž může provádět muž sám nebo s partnerkou anebo speciálně určenými sexuálními pomůckami. "K masáži prostaty jsou ideální speciálně tvarované anální kolíky, anální dilda a vibrátory na stimulaci prostaty. Masáž prostaty může navíc u mužů vyvolat nejintenzivnější orgasmus vůbec. Chce to trochu cviku, praxe a odhodit stud i zábrany," tvrdí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává erotické pomůcky.

Samovyšetření probíhá okem i prohmatem

Cílem samovyšetření je správným způsobem vizuálně i prohmatem zkontrolovat šourek a zjistit, zda není něco v nepořádku. Zdravá varlata mají přirozenou velikost, objem a barvu kůže. Nejsou tedy například zarudlá, nepřiměřeně tmavá, napjatá či zvětšená oproti předchozímu samovyšetření.

U lokálně pokročilých nádorů jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech a také častěji v noci, nebo mohou naopak moč zadržovat a vymočení je pro ně náročné.

Prohmatem oběma rukama by měl muž následně zjistit, zda se uvnitř varlat nevyskytují hrbolky, boule, tvrdé části, zatuhnutí či nepravidelnosti povrchu. Samovyšetření by mělo probíhat alespoň jednou měsíčně po dobu zhruba pěti minut.

Hygiena proudem vody

Nezanedbatelnou součástí péče o pohlaví je také správná hygiena. Pokožka penisu patří mezi velmi pohostinné prostředí pro zachycení a množení nejrůznějších bakterií. Studie Translation Genomics Research Institutu v USA odhalila, že na povrchu penisu sídlí až 42 druhů mikroorganismů. Namístě je proto pravidelná očista.

Při ní se však nedoporučuje používat mýdlo, které je pro citlivou pokožku přirození příliš agresivní. Mohlo by navíc odstranit veškeré bakterie včetně těch pozitivních a připravit místo pro ještě nebezpečnější mikroby. V rámci každodenní hygieny tak stačí proud vlažné či teplé vody.

Zdravý životní styl  

Na zdraví mužských pohlavních orgánů má prokazatelný vliv i životní styl, který zahrnuje vhodné stravování, ale i například oblečení. Pokud nosíte těsné spodní prádlo, ohrožujete tím kvalitu spermií. Jim totiž svědčí spíše chladnější teplota okolo 32 °C.

"Na zdraví penisu má negativní vliv také obezita, která snižuje produkci testosteronu. Ten se v extrémních případech může proměnit v ženský hormon estrogen. Nestřídmý jídelníček zase vnáší do krevních cév jedovaté látky, což se nepříznivě projevuje na kvalitě erekce. Podobný efekt má také zvýšený stres a kouření cigaret, které cévy zužují, a do penisu se tak dostává méně krve," dodal Durčák.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru