Chronický zánět v těle může způsobit vznik rakoviny, artritidy i dalších nemocí. Pomůže vám s ním olivový olej

Se snížením zánětlivosti v těle vám pomůže mimo jiné i olivový olej, a to díky vysokému obsahu antioxidantů
  |   zajímavost

Chronický zánět v těle může začít pouhou obranou našeho organismu před vetřelci, jako jsou bakterie, viry nebo jiné mikroorganismy. Tento typ zánětu zvyšuje pravděpodobnost vzniku celé řady vážných onemocnění. Zánětlivost v těle je tedy v některých případech žádaná, problém ale nastává v případě, kdy se vyvine v chronický stav. Tehdy je potřeba se jí co nejdříve zbavit.

Zánět v našem těle vzniká reakcí našeho imunitního systému na přítomnost virů, bakterií, toxických chemikálií a dalších škodlivých činitelů v našem organismu, nebo krátce po utrpění nějakého zranění, popisuje klinika Cleveland.

Náš imunitní systém začne na místo zranění nebo na místo, kde se vyskytují některé typy škodlivých činitelů, vysílat zánětlivé buňky a cytokiny. Jde o látky, které v našem těle stimulují produkci zánětlivých buněk.

Chronický zánět v těle může způsobit mimo jiné i vznik Alzheimerovy choroby, rakoviny, astmatu, onemocnění srdce, revmatoidní artritidy a cukrovky 2. typu.

Cytokiny jsou nezbytné pro zachycení bakterií, virů a dalších vetřelců a také pro hojení poraněné tkáně. Tento proces se projevuje mimo jiné otokem, zarudnutím nebo bolestí v daném místě. V takovém případě je vznik zánětu v našem těle nezbytný a prospěšný, akutní zánět se ale může vyvinout v chronický zánět, který má na naše zdraví negativní vliv.

Chronický zánět v těle

Tento nebezpečný typ zánětlivosti v těle způsobuje náš organismus, který v některých případech posílá zánětlivé buňky na určitá místa v našem těle, aniž by to bylo nutné nebo žádoucí.

Jedním z příkladů chronické zánětlivosti je i revmatoidní artritida. U tohoto onemocnění náš imunitní systém napadá kloubní tkáň, což může vést k jejich deformaci, rozpadu a silné bolesti.

Mezi symptomy chronického zánětu v těle patří:

  • únava
  • bolest
  • úzkost
  • deprese
  • zvýšení tělesné hmotnosti
  • problémy s trávením
  • ztráta tělesné hmotnosti
  • častý výskyt infekcí

Co způsobuje chronickou zánětlivost?

Tento rizikový stav má na svědomí nejčastěji neléčený akutní zánět či infekce, autoimunitní porucha nebo dlouhodobé působení škodlivých látek na náš organismus. Na vznik chronického zánětu v těle ale může mít vliv mimo jiné také obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a dlouhodobé vystavení se stresu.

„V ČR trpí chronickými záněty velký počet obyvatel, především starších osob. Zatěžuje to významným způsobem zdravotní systém. Ale především se zhoršuje kvalita života. V tomto směru patříme mezi nejhorší země v EU,“ uvádí SZÚ.

Jak se tohoto stavu můžeme zbavit?

Se zbavením se chronické zánětlivosti nám může pomoci i náš jídelníček. Celá řada potravin totiž obsahuje složky, které mají silné protizánětlivé účinky, jako jsou antioxidanty a polyfenoly.

Patří mezi ně mimo jiné i obyčejný olivový olej, který najdeme téměř v každé kuchyni. Olivový olej totiž obsahuje celou řadu antioxidantů, mezi kterými se nachází i oleocanthal, jehož protizánětlivé účinky lze srovnat s ibuprofenem.

Dále vám s chronickou zánětlivostí pomohou také rajčata, ořechy, listová zelenina, tučné druhy ryb a ovoce, zejména borůvky, pomeranče a třešně.

Naopak vyhnout bychom se měli smaženým jídlům, průmyslově zpracovanému masu a rafinovaným sacharidům (bílé pečivo), tyto potraviny mohou totiž zánětlivost v těle zvýšit.

Zdroj: Cleveland ClinicHealthline, SZÚ

KAM DÁL: Pozor na dlouhé vysedávání na toaletě, vede k tvorbě hemeroidů.