ROZHOVOR: Revmatoidní artritida může postihnout i plíce, bez včasné léčby pacient zemře. Jaké příznaky nás varují?

Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR
  |   rozhovor

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. Postihuje zejména klouby, u kterých vyvolává chronický zánět. Ovšem napadá i další části těla jako například oči či plíce a v těchto případech je zásadní navštívit včas lékaře. V opačném případě jsou následky tragické.

Na revma, jak se revmatoidní artritida lidově nazývá, neexistuje žádný lék. Léčba se tak soustředí pouze na tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Nemoc bohužel může vést až k trvalé invaliditě. Na 12. října připadá Světový den tohoto závažného onemocnění, což je ten nejlepší okamžik, kdy si popovídat s předsedkyní spolku Revma Liga ČR Editou Müllerovou.

Co je to revmatoidní artritida?
Jde o chronické autoimunitní zánětlivé onemocnění, které může postihnout nejen všechny klouby v těle, ale také orgány, například oči nebo plíce. Nemocí v tuzemsku trpí asi 1 % populace, tedy až 100 tisíc lidí. Revmatoidní artritida nelze vyléčit, ale pomocí vhodné léčby lze dosáhnout takzvané remise, kdy je nemoc v klidovém stavu a neprojevuje se.

Edita Müllerová je od roku 2014 předsedkyní spolku Revma Liga Česká republika, z.s., v letech 2017–2021 působila v Pacientské radě ministra zdravotnictví, je jednou ze zakladatelů Národní asociace pacientských organizací, kde zastává pozici místopředsedkyně. Problematice postavení pacientů a pacientských organizací v systému ČR se aktivně zabývá od roku 2012.

Jaké jsou první projevy, u kterých by měli lidé zbystřit?
Revmatoidní artritida se nejčastěji začíná projevovat na drobných klubech rukou. Ty jsou také zpravidla nemocí nejvíce postižené. Klouby bolí, otékají a jsou ztuhlé – zejména ráno. Pokud se pacienti nezačnou léčit včas, tak u nich může dojít k nevratnému poškození kloubů. V běžném životě pak nemohou vykonávat běžné činnosti, jako je zapínání knoflíků, řízení nebo vaření. Ruce potřebujeme všichni a jejich bolest a deformace je obrovským hendikepem.

V rámci Světového dne jste připravili testy na revmatoidní artritidu, můžete o nich říct víc?
Ano, na webových stránkách si mohou lidé pomocí jednoduchých dotazníků ověřit, zda jim hrozí revma. Nejprve zhlédnou vzdělávací videa a poté odpoví na sérií otázek. Jestliže na více než tři otázky odpoví kladně, tak by měli zvážit návštěvu lékaře.

A co lidé, kteří už nemoc mají, ti na testy nemohou?
Samozřejmě, že jsou i pro ně. Pomocí jiného testu si změří aktivitu svého onemocnění – od úplného vymizení příznaků až po vysokou aktivitu nemoci. Odpoví například na to, jak problematické pro ně bylo zapnout si minulý týden knoflíky u košile nebo zavázat tkaničky. Výsledky testu poté mohou zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Revmatoidní artritida je většinou spojována s klouby, postihnou ale může i jiné orgány, je to tak?
Revmatoidní artritida proniká hluboko do orgánů a může postihnout například plíce. Pokud se plíce zavčas neléčí, může to pro pacienty dopadnout tragicky. Nález na plicích má až 30 % pacientů. Projevuje se nejčastěji dušností a kašlem. Záněty na plicích lze léčit, ale je důležité, aby je lékař odhalil včas.

KAM DÁL: Lékařka udělala chybu, Pavlína (36) roky trpěla. Dodnes si nese vážné následky, vše popsala a varuje další lidi.