Ortostatická hypotenze: Běžný symptom nedostatku železa, který se projevuje, když se postavíte

Ortostatická hypotenze může vyústit i v nebezpečné pády a následné úrazy
  |   zajímavost

Nedostatek železa v krevním oběhu je poměrně běžným problémem, který se může projevit celou řadou symptomů, jedním z nich je i ortostatická hypotenze. Tento symptom nedostatku železa v krvi se projevuje mimo jiné i točením hlavy, závratí, ale může vyústit až v mdloby.

Ortostatická hypotenze je jedním z typů nízkého tlaku, který nastává v momentě, kdy se postavíme ze sedu či lehu, jak na svém webu uvádí Mayo klinika. Je mimo jiné i jedním z příznaků nedostatku železa v organismu, jak dokazují studie.

Problém nastává zejména v případě, kdy na sobě tyto symptomy pozorujete delší dobu. V takovém případě může být totiž ortostatická hypotenze příznakem i mnohem vážnějších zdravotních problémů.

Ortostatická hypotenze může vyústit mimo jiné i v pády a následné úrazy, mezi symptomy tohoto zdravotního stavu se totiž řadí také i mdloby. Může ale v důsledku neustálého kolísání krevního tlaku způsobit vznik mrtvice a nejrůznějších kardiovaskulárních chorob, jak na svém webu uvádí Mayo klinika.

Příčiny vzniku ortostatické hypotenze

Mimo nedostatek železa v krevním oběhu mezi příčiny tohoto zdravotního stavu patří i anémie nebo nedostatek vitamínu B12, některá onemocnění srdce, mezi která patří mimo jiné i arytmie, léky na snížení vysokého tlaku, depresi a nemoci srdce, některé neurologické problémy, mezi které patří i demence a endokrinní problémy, včetně cukrovky, jak na svém webu uvádí klinika Cleveland.

Pravděpodobnost vzniku ortostatické hypotenze ale zvyšuje mimo jiné i dehydratace, těhotenství a dlouhodobé upoutání na lůžko.

Symptomy ortostatické hypotenze

Mezi symptomy tohoto zdravotního stavu patří:

  • točení hlavy
  • závratě
  • slabost
  • rozmazaný zrak
  • mdloby
  • zmatení

Tyto příznaky ortostatické hypotenze se dostavují v momentě, kdy se zvedneme ze sedu či lehu, a ve většině případů do několika minut samy pominou. Pokud na sobě pozorujete některé z výše uvedených příznaků, co možná nejdříve se o nich poraďte s vaším praktickým lékařem.

Léčba tohoto nepříjemného problému závisí na tom, co ho způsobuje, může jít jen o prosté doplnění železa prostřednictvím našeho jídelníčku či doplňků stravy, ale i o složitější léčebné postupy.

Zdroj: Mayo ClinicCleveland Clinic

KAM DÁL: Říhání může být příznakem nebezpečné nemoci SIBO.


Zdraví a styl

Historie