Rakovina ledvin: Jaké jsou její příznaky a proč je tak nebezpečná?

Příznakem rakoviny ledvin může být mimo jiné i únava a bolest zad
  |   zajímavost

Každý rok se u nás objeví tisíce nových případů rakoviny ledvin. Postihuje zejména lidi ve věku 60 a 70 let. Dobrou zprávou je, že může být často vyléčena. Ve velké míře záleží na tom, jestli její příznaky odhalíte včas.

Existují různé typy rakoviny ledvin, záleží na tom, kde přesně rakovina propukne, jak informuje web Express.

Čím dříve ji odhalíte, tím lépe

Jak moc vážná tato nemoc je, záleží z velké části na tom, v jaké její fázi vám rakovinu ledvin diagnostikují. 

Pokud tuto nemoc objevíte v prvním stadiu, tak máte velkou šanci, že váš život nijak neohrozí po dobu minimálně dalších pěti let, pokud ji ale objevíte v dalších stadiích, šance se snižují.

Pouze 10 % pacientů, kteří rakovinu ledvin objeví až v jejím čtvrtém stadiu, přežije.

Klíčové je tedy vědět, jakými symptomy se tato potenciálně fatální nemoc vyznačuje, bedlivě je sledovat a případně zakročit dříve, než se rakovina posune do dalších stadií, a značně tak ztíží její léčbu.

Rakovina ledvin je obvykle diagnostikována náhodně, to ale rozhodně neznamená, že nebudete mít žádné příznaky a že rakovinu není možné odhalit.

Toto jsou nejčastější symptomy tohoto onemocnění, jak uvádí Národní zdravotní organizace (NHS) a organizace pro výzkum rakoviny (Cancer Research).

Krev v moči

Mezi tyto potíže patří podle Cancer Research mimo jiné také infekce, zvětšení prostaty nebo ledvinové kameny. Pokud si tedy všimnete, že s vaší močí není něco v pořádku, neprodleně navštivte svého praktického lékaře.

Tento zdravotní problém můžete také velmi snadno odhalit pomocí jednoduchého testu moči. Někdy totiž nelze krev v moči rozeznat pouhým zrakem.

Boule a otok na boku

Rakovinu ledvin můžete v některých případech dokonce i nahmatat. Tato nebezpečná nemoc sice většinou pouhým hmatem poznat nelze, ale v některých případech může být jedním z jejích příznaků hmatatelný útvar na boku.

Pokud si tedy nahmatáte bouli na levém či pravém boku, doporučujeme tento neobvyklý nález zkonzultovat s vaším praktickým lékařem.

Další příznaky zahrnují také:

  • bolest v zádech
  • únavu
  • ztrátu chuti k jídlu
  • ztrátu tělesné hmotnosti
  • vysokou teplotu a velmi silné pocení

Zdroj: ExpressÚZIS

KAM DÁL: Rakovina slinivky: Mezi její příznaky patří zcela běžné zažívací problémy.