Rakovina vaječníků: Tichý zabiják, o kterém ženy často nemají tušení. Jak ji poznat?

 

Ročně zemře na rakovinu vaječníků až 600 žen a mnohdy zbytečně. Většina z nich totiž o své diagnóze neví dříve, než je pozdě. Rozhodně tedy není na škodu chodit na pravidelné gynekologické prohlídky. Odborník ji totiž odhalí v začátcích a může vám tak zachránit život.

Ročně u nás onemocní rakovinou vaječníků téměř tisíc žen a z toho jich větší polovina nemoci podlehne. Česko se tak řadí na jedenácté místo v Evropě, což rozhodně není povzbudivý výsledek.

Nepravidelné kontroly

Většinou postihuje ženy po 55. roce života, kdy přichází přechod a v těle ženy se děje velké množství hormonálních změn. Přesto i ženy v tomto věku návštěvu gynekologa zanedbávají a nechodí na pravidelné kontroly.

Bezpříznakové počátky

U této nemoci je nejhorší to, že se zpočátku tváří zcela bezpříznakově, proto je odhalena až ve třetím nebo čtvrtém stadiu, kdy už je nádor rozšířen i mimo pánev. Ten vzniká v prostoru břišní dutiny, která je dostatečně velká, aby mohl v klidu a nerušeně růst dlouhou dobu. Pak však začne tlačit na okolní tkáně a orgány a teprve o sobě začne dávat vědět.

Zvětšení břicha

Prvotním příznakem bývá zvětšování břicha, které nelze přičíst tloustnutí nebo přejedení, říká se mu takzvaný syndrom malé sukně. Ložiska nádoru totiž produkují tekutinu, která se v dutině břišní kumuluje a břicho zvětšuje.

Bolesti a nevolnost

Mezi další příznaky patří bolesti břicha a podbřišku, které si však ženy často s tímto onemocněním vůbec nespojují. Může je ovládnout i nadýmání, častá nevolnost a zažívací problémy. V další fázi odchází menstruace a přichází hormonální nerovnováha a únava. Dochází i k pocitu nucení na močení nebo dušnost.

Důležitost dědičnosti

Důležitá je také dědičnost, protože pokud se u vás v rodině rakovina vaječníků vyskytuje, je zvýšená pravděpodobnost, že tomu tak bude i u vás. 

Neexistující prevence

U rakoviny vaječníků bohužel neexistuje prevence, která by je před nákazou ochránila. U žen se zvýšeným rizikem se v určitém věku doporučuje odstranění vaječníků a vejcovodů, nebo dokonce celé dělohy.

KAM DÁL: Nový lék na rakovinu je na obzoru. Na vývoji se podíleli i čeští vědci


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru