Vitamín D: Jeho nedostatek může způsobit závažné zdravotní problémy. Symptomy lze lehce rozpoznat

Bohaté na vitamín D jsou mimo jiné i tučné ryby, jako je např. losos a makrela
 

Nedostatečné množství vitamínu D je s přicházející zimou problémem většiny lidí. Dny se zkracují a sluneční svit se stává čím dál tím více vzácnějším. Tento vitamín je naprosto nenahraditelným pro zdraví našich svalů a kostí. Co se stane, když jeho hladina v krvi klesne?

Ujistit se, že máme dostatek vitamínu D, který získáváme primárně ze slunečních paprsků, je mnohem důležitější, než jste si mohli myslet. Jeho nedostatek totiž negativně ovlivňuje naše zdraví hned několika způsoby, které nelze brát na lehkou váhu.

Chronická únava

Jedním z příznaků nedostatku "slunečního vitamínu" může být i neustálý pocit únavy. Pokud se tedy cítíte unavení každý den, nebo téměř každý den, a to dokonce i poté, co jste si dopřáli kvalitní odpočinek, je možné, že trpíte nedostatkem vitamínu D.

Dokazují to dokonce i mnohé studie. Pokud totiž nemáte dostatečné množství tohoto vitamínu v krvi, může to způsobit chronickou únavu. Tento symptom vás může dokonce i vyřadit z běžných každodenních aktivit, jako je úklid nebo procházka se psem.

Vitamín D je také klíčový pro zdraví našich kostí. Řídnutí kostí v důsledku jeho nedostatku může přispívat k pocitu celkového vyčerpání.

Jedna studie dokonce zkoumala pacienty trpící chronickým vyčerpáním po určitou dobu, zatímco jim výzkumníci podávali doplňky stravy s obsahem vitamínu D.

U většiny účastníků bylo poté možné pozorovat výrazné zlepšení a návrat energie.

„U této skupiny pacientů jsme byli schopni zaznamenat drastické zlepšení jejich zdravotního stavu po pravidelné konzumaci doplňků stravy s obsahem vitamínu D. Zjistili jsme, že zařazení tohoto vitamínu do jídelníčku účastníků této studie jim značně ulevilo od svalové únavy,uvedli vedoucí studie.

Bolesti zad

Vzhledem k tomu, jak je dostatečné množství vitamínu D důležité pro zdraví našich kostí, není překvapením, že se jeho nedostatek často projevuje také bolestmi zad a také kostí v dalších částech těla.

Tento symptom nedostatku vitamínu D se objevuje velmi často, ale většina lidí ho bohužel mylně přiřazuje ke zcela jiným zdravotním problémům. Pokud tedy pociťujete nepříjemné bolesti v kostech, doporučujeme se o tomto příznaku raději neprodleně poradit s vaším lékařem.

Dostatek vitamínu D ve vašem organismu můžete zajistit domocí doplňků stravy, ale i několika potravin, které ho obsahují ve velkém množství. Jedná se zejména o tučné ryby a obohacené mléčné výrobky.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Jak na kocovinu? Tyto potraviny vás postaví na nohy.


Životní styl

Hobby