Jak přežít vedro bez klimatizace doma? Větrejte chytře a žijte v polotmě!

Přečtete si několik tipů, jak přežít ve vedru bez nevzhledné klimatizace!
 

Česko právě nyní nemilosrdně svírá pěkné vedro. Pokud jste se vypravili do obchodu pro větráky, nebo dokonce klimatizace, velmi často zjistíte, že je vyprodáno. Jak si doma pomoci, abyste netrpěli vedrem?

Vyřaďte peřiny

Ještě celý týden mají teploty atakovat čtyřicítku a my trpět. Vedro je i v noci, ráno se probouzíme zpocení a bez energie. Pomozme si alespoň pár triky, i když nemáme doma klimatizaci. Začněme už nocí, kdy se nepřikrývejte peřinou, ale pouze prostěradlem, jako tomu činí v jižních zemích. Spát zcela nahý není úplně příjemné, zvolte tedy lehké prostěradlo. Ještě před spaním se vysprchujte ve vlažné vodě a nedrbejte se ručníkem.

 

Vypněte televize a počítače

Ve své domácnosti vypněte všechny zbytečné zdroje tepla. Nezapínejte televizi, nebo třeba počítač, který dokáže velmi dobře zatopit, místo velkého lustru použijte pouze studené zářiče světla. Vypněte elektrospotřebiče i  ze tzv. stand by režimu.  Ráno zatáhněte žaluzie, závěsy, žijte raději v lehkém přítmí a nenechejte sluneční svit proniknout k vám do bytu. Namočte prostěradlo a natáhněte je před okny uvnitř bytu. Pokud máte na balkóně markýzy, vytáhněte je. Okna ve vedru neotvírejte dokořán, větrejte opatrně. Vytvořte průvan, a to pomocí oken otevřených na ventilaci. K vytvoření průvanu používejte nejchladnější místnost v bytě, ideálně světlík, pokud jím disponujete, nebo otevřete na chladnou chodbu.

 

Pijte a jezte vývar

Nezapomínejte na pitný režim, pít se nemají přitom ledové nápoje, avšak spíše ty vlažné, ideální je třeba ovocný nebo bylinkový čaj. Nechoďte zcela nahý, ale v lehkém a hlavně savém oblečení. Nekrmte se těžkými jídly, navařte si vývar, který dodá tělu nejenom tekutiny, ale také potřebné minerální látky, které vypotíme tak snadno. Pokud máte malé děti, dbejte, aby se nepřehřály a aby v jejich ložnici panovala alespoň trochu snesitelná teplota. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru