Jak vybírat klimatizaci? Základním kritériem je výkon a hlučnost

Split klimatizaci můžete umístit i na střechu, kde neruší, avšak poněkud hyzdí...
11.08.2015 - 12:13  

Jak se doma ochladit, je hlavním tématem dneška. Letošní neobyčejná parna nahrávají těm, kdo si klimatizaci již pořídili a zároveň se mnozí z nás pro ni rozhodují.

 

Nejenom chlazení

Ačkoliv máme klimatizaci spojenou hlavně s chlazením, může mít tento přístroj ještě další funkce, jako je například čištění vzduchu, větrání anebo vytápění. Některé druhy klimatizace tak můžeme využívat v průběhu celého roku, nikoliv jen v létě. Dále můžeme klimatizace rozdělit podle toho, zda jsou v jednom kuse, tzv. split klimatizace, nebo mobilní klimatizace, nebo zda jde o klimatizace nástěnné, které jsou upevněny napevno na různých místech.

 

Mobilní klimatizace jsou hlučné

Z mobilní klimatizace vede trubka, kterou je odváděn teplý vzduch, většinou do okna. Ač by se zdálo, že mobilní klimatizace je pro svou nižší cenu a hlavně mobilnost trefou do černého, není tomu tak zdaleka ve všech případech. Mobilní jednotky jsou totiž často velmi hlučné a to co, vám nevadí při běžné úrovni hluku přes den, může být večer nesnesitelné. Navíc jsou mobilní klimatizace neekologické, neboť jsou energeticky nehospodárné. Teplý vzduch se odvádí ven, ale odvodní hadice není nikdy zcela utěsněna, a tak do místnosti stále vniká teplý vzduch. Po mobilní klimatizaci však sahá mnoho zákazníků, významným důvodem je totiž její nízká pořizovací cena, která počíná již na pěti tisících korun.

 

S výkonem roste cena

Klimatizace se liší podle výkonu, čím větší místnost si přejete klimatizovat, tím vyšší výkon musí klimatizace zvládat. V úvahu je třeba vzít nejenom plochu místnosti, ale také to, kolik se zde nachází spotřebičů, jako je například televize, nebo počítače, které mohou pořádně zatopit.

 

Abyste neprochladili jmění

Provoz klimatizace může být velmi energeticky náročný. Energetickou náročnost zjistíte nejlépe z energetického štítku na výrobku. Klimatizace jsou stejně jako jiné elektro spotřebiče označeny barevnou škálou od A do G, které určují ve zkratce to, kolik energie je třeba vynaložit na ochlazení určité místnosti. Pochopitelně, že klimatizace, které nabízejí ochlazení za použití menšího objemu energie, jsou také dražší na pořízení.