Zeptali jsme se kominíka: Jak si poradit s komínem po létě?

Kontrola komínu až v topné sezóně, je pět minut po dvanácté!
 

Věděli jste, že po létě je třeba také komínům věnovat pozornost? Zeptali jsme se Petra Duška PR manažera Společenstva kominíků, co bychom neměli rozhodně opomenout. 

Co trápí komíny po horkém létě?

Horko nemá zásadní vliv na stav komínu po létě, ale může způsobovat problémy přímo během letního provozu. Typickým příkladem je otrava oxidem uhelnatým od plynové karmy v koupelně. Za normálních okolností funguje tzv. komínový efekt. Horké spaliny jsou lehčí než okolní vzduch, a proto odcházejí spalinovou cestou do volného prostoru. Když však na střechu dlouhodobě svítí sluníčko a teploty po několik dní vystoupají nad 30 stupňů, může tah komína slábnout. V extrémním případě se vytvoří na komínu doslova špunt, který nepustí spaliny ven. A pak hrozí průšvih, protože v místnosti se může začít hromadit oxid uhelnatý a to je neviditelný zabiják, který má na svědomí už mnoho lidských životů. Proto lidem doporučujeme, aby v létě větraly zejména tyto malé koupelny se spotřebičem paliv. A zároveň upozorňujeme na nezbytnost každoroční kontroly spalinové cesty kominíkem, protože řádně vyčištěný a zkontrolovaný komín se s horkem vypořádá daleko lépe než ten zanesený. Co se týče důsledků sezónních vlivů, asi bych zmínil spíše mírnou zimu. Kvůli ní totiž spotřebiče neběžely na optimální výkon a to se projevilo i na spalinové cestě. V důsledku byly na jaře komíny stejně zanesené jako po vydatných zimách.

 

Co hrozí, pokud nebude komín zkontrolovaný a vyčištěný?

Hrozí již zmíněné otravy oxidem uhelnatým nebo požáry. Důvod je prostý: každý spotřebič paliv musí mít zajištěný spolehlivý odvod spalin. Funkční spalinová cesta (tedy komín a kouřovod) je základním předpokladem pro bezpečný provoz spotřebiče paliv. A nezáleží na tom, čím topíte – jestli dřevem, uhlím či plynem. Bohužel se nám šíří mýtus, že spalinové cesty od plynových spotřebičů nevyžadují péči kominíka. Praxe však ukazuje, že opak je pravdou. I plyn zanáší a poškozuje spalinovou cestu, proto by ani majitelům těchto spotřebičů nemělo být líto zaplatit každoročně pár stovek za kominíka.   

 

Kdy by měla nastat kontrola?

Doporučujeme ozvat se už během jara či léta, kdy spalinová cesta ještě není v plném provozu. Jak začne topná sezóna, to už je 5 minut po dvanácté. Kominíci totiž nevědí, kam dřív skočit a čekací lhůty se mohou protáhnout i na týdny. To může být obzvláště při prudkém poklesu teplot hodně nepříjemné a nebezpečné, protože začínáte topit na zařízení, které neprošlo řádnou kontrolou. Často říkáme, že lidé by si měli kominíka napsat do kalendáře hned za údržbu auta. Ta se dělá taky po zimě a nikdo se tomu nepodivuje (přitom běžně stojí daleko víc). Pokud jde o frekvenci čištění a kontrol, záleží na druhu používaného paliva. Ve většině případů stačí 1 kontrola a 1 čištění ročně. 

Příště si řekneme, jak kontrola komína probíhá a jaké jsou přesně povinnosti majitele nemovitosti.