Neuniká vám voda? Nechte si vodoměr zkontrolovat i bez demontáže

Kontrola vodoměru je možná i bez jeho demontáže
 

Za vodu platíme nemalé prostředky a pokud voda uniká, může nám to značně našponovat domácí rozpočet. Pokud si myslíte, že je to právě váš případ, nechte si zkontrolovat vodoměr.

Kontrola nově i na místě

Kontrola vodoměru byla běžně možná až poté, co byl vodoměr rozmontován a odvezen do metrologického střediska. Asi vám nemusíme říkat, že taková kontrola je dost zatěžující a znamená značné omezení. Nově je však možné si nechat odpovědným pracovníkem přeměřit vodoměr na místě, aniž by bylo nutné vodu uzavírat. Jak na to?

 

Kontroly v laboratoři jsou méně průkazné

V případě, že byl vodoměr odveze, vznikaly pochybnosti o regulérnosti provádění kontroly, neboť podmínky v laboratoři jsou přece jenom jiné než u vás doma. Při demontáži jsou třeba propláchnuty trubky a změnila se situace. Proto se Český metrologický institut rozhodl tuto situaci řešit. U kontroly doma změna podmínek nehrozí a vy můžete být u kontroly přítomni a vše pozorovat na vlastní oči. Kontrolu vodoměru na místě si můžete objednat u České metrologické společnosti, která tuto službu nabízí jako novinku od již rok.

 

S posudkem je možno k soudu

Žadateli o popsané nově zaváděné přezkoušení vodoměru bude po provedení zkoušek na místě vydán tzv. Odborný metrologický posudek s výrokem o tom, zda vodoměr vyhověl, či nevyhověl s přílohou, obsahující popis příslušných technických zjištění. Žadatel pak v případě záporného výsledku zkoušky může uplatnit tento posudek u subjektu, který údaje vodoměrů používá pro rozpočet nákladů na vodné a stočné, nebo až u soudu, nebude-li zjednána náprava.

 

Cena za tuto službu:  1 000 až 2 000 Kč + DPH podle specifik daného místa.
Kontaktní osoba v ČMI:  p. Zdeněk Luka, tel. 545 555 108, e-mail: zluka@cmi.cz


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru