Ovocné stromy sázejte právě teď

Chcete si letos zasadit třeba hrušeň? Je ten nejvyšší čas.
  |  

Polovina října je přesně tím pravým obdobím, kdy se mají sázet ovocné stromky. Pokud si tedy chcete co nejdříve pochutnávat na vlastní úrodě, pusťte se do výsadby právě nyní.

Vegetační klid bez mrazu

Stromy se sázejí v období vegetačního klidu, který nastal právě nyní. Zároveň je důležité, aby půda nebyla ještě promrzlá a stromek tak mohl co nejlépe zakořenit. Lehká ranní námraza by však vadit neměla, stejně jako první sněhový poprašek. Sazenice stromů, které jste si pořídili, je třeba sázet do země prakticky okamžitě, případně stromky obložte zeminou a zalijte. Ještě před výsadbou zkraťte jemně stromku jeho kořeny, stromek můžete na několik hodin ponořit do kyblíku s vodou. Vyhlubte si dostatečně velkou jámu, do které budete následně stromek sázet. Do jámy na dno můžete vložit kompost, nebo substrát, vsaďte strom a zasypejte zeminou.

 

Stromek nesázejte do hodně mokré půdy

Tu posléze pěkně udupejte a důkladně zalejte vodou. Stromky sázejte do půdy, která není rozmočená, aby se neobalily kořeny hlínou a dokázaly přijímat živiny. Dále pak stromek připevněte k tyči pro jeho lepší stabilitu a správný růst. Stromek můžete ještě ořezat a ponechat na něm jen tři až pět hlavních větví. Tím výrazně zvyšujete šance stromku šťastné přežití zimy. Stromek krátce po vsazení nehnojte. Počkejte jeden měsíc, kdy můžete použít jak umělá hnojiva, tak dostatečně uleželý hnůj.

 


Nemáte místo pro strom v Čelákovicích? To, že jsou stromy prospěšné, vám jistě nemusíme zdůrazňovat. Okrasný spolek čelákovický přišel s opravdu zajímavou nabídkou, která se hodí pro všechny ty, kteří třeba nemají na výsadbu stromů čas, ale mají na strom místo na svém pozemku. Ti se totiž mohou ozvat spoku na e-mail okraslovaci.spolek.celakovicky(zavináč)gmail.com. „Hledáme vhodné, veřejně přístupné soukromé pozemky s možností výsadby stromů. Máme nabídku od sponzorů na výsadby, které by se uskutečnily prostřednictvím okrašlovacího spolku,“ uvádí spolek. Spolek se také stará o to, aby to bylo ve městě pěkné a odstranili se třeba uschlé stromy.  K tomu slouží aplikace Lepší místo. 
 

 

Právě tuto neděli se můžete vydat do Říčan na oslavu Dne stromů.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru