Adventní věnec má mít pět svíček! Jak na něj?

Inspirujte se při tvorbě vánočních věnců...
Zobrazit fotogalerii (15)
 

Blíží se Vánoce a advent, ke kterému patří adventní věnce. Na to, jak si je sami vyrobit, jsme se zeptali odbornice na slovo vzaté, Martiny Veisové z Přerova nad Labem, která se tvorbou věnců zabývá profesionálně. 

Tradice dodržujeme nejčastěji o vánocích

„Věncům a dekoracím se věnují pár měsíců. Pracovala jsem jako servírka 12 let, ale vždy jsem tíhla k ruční práci, aranžování apod. Ráda i zahradničím. Už od mala mě k tomu vedl můj táta, který je můj velký vzor. Díky němu jsem vystudovala oděvní průmyslovku, i když jsem se tomu nikdy nevěnovala,“ sdělila nám Martina Veisová z Přerova nad Labem, která se zabývá výrobou adventních věnců a dekorací. „Zatím působím doma, jezdím na trhy a když to dobře dopadne, tak si v únoru otevřu svůj obchůdek. Myslím si, že tradice už v dnešní uspěchané době nikdo příliš nedodržuje, ale právě o adventu ano. I člověk, který si za celek rok nepořídí žádnou dekoraci, tak zrovna na Vánoce si je s radostí dopřeje,“ sdělila nám Martina.

 

Věnec má mít pět svíček, nikoliv čtyři

Jaký by měl být tedy adventní věnec? „Správná barva Vánoc je fialová. Symbolizuje pokání, ztišení a čekání. A podle staré tradice měl mít adventní svícen pět svíček, ta pátá byla bílá - Kristova, zapalovala se na Štědrý den,“ dozvěděli jsme se překvapivou informaci. Zajímalo nás, zda je pro věnec vždy potřeba pevná železná kostra: „Záleží jaký materiál používáte. Někdy stačí i slaměný kruh, vrba a do ní se přidělají bodce na svíčky,“ informovala nás Martina. „Já dělám převážně s červenou barvou, tu lidi milují, včetně mě. Věnec si může udělat každý podle své fantazie, co dům dá. Kdo nemá čas, nebo není tolik zručný, tak pro něj jsem tady právě já. Tuto práci miluji, je to můj koníček. Dávám do toho srdce a s každou dekoraci si vyhrají do posledního detailu. Vyrábím také svícny malé, střední i velké. Prostě pro každého. Dělám i košíčky, které nejsou zas až tak obvykle, možná proto se tak líbí. Působí více víc jako dekorace, dají se zapálit jen na chvilku. Pevný svícen je pro zapálení vhodnější,“ sdělila nám Martina.

 

A jak na věnec? Většinou potřebujete pevnou kostru z drátů. Ty si buď můžete ohnout sami do požadované velikosti, anebo kostru zakoupit hotovou, třeba v květinářství. Netřeba dodávat, že je mnohonásobně dražší, než ohnutý drát. Připravte si chvojí, nebo zelené větvičky. Těmi kostru obalte a vzápětí přichyťte nitěmi. Zafixujte lakem. Nyní je třeba věnec ozdobit. Ke zdobení využijete lepící pistoli, kterou zapnete do zásuvky a která nejlépe ozdoby přichytí. Použít můžete kde co, koření, jablíčka, ozdoby, mašličky… Pomocí pichláků instalujte svíčky a následně věnec ozdobte třpytkami, nebo zlatými nitěmi a řetězy.