Správným výběrem roztoku prodloužíte životnost kontaktních čoček a ušetříte peníze

Dnes můžete mít barvu oka prakticky jakoukoli. Ale na co dávat pozor?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Péče o kontaktní čočky (vyjma jednodenních) obnáší také čištění a uchovávání přes noc. K tomu potřebujeme roztoky. Mnoho lidí ale nesprávným výběrem nevědomky zkracuje životnost jak čoček, tak roztoků, a zbytečně tak zatěžuje peněženku a možná i riskuje infekci. Jak roztoky vybírat a používat správně, abyste prodloužili životnost čoček na maximum?

Roztok čočky zvlhčí, zbaví je usazených nečistot a bakterií. Pokud se ale čočka v roztoku neošetří správně, může se zanášet. Vzniklé usazeniny pak mohou oči dráždit nebo podporovat šíření nejrůznějších bakterií. Roztok na kontaktní čočky nelze ničím nahradit. Rozhodně neoplachujte čočky vodou.

"Voda, ať už kojenecká, převařená nebo dokonce destilovaná, není čisté H₂O. Obsahuje mnoho látek a mikroorganismů, u nichž vůbec není žádoucí, aby do styku s kontaktními čočkami přišly,“ vysvětluje kontaktolog Daniel Szarvas. "Pokud roztok zapomenete nebo vám na cestách dojde a nemáte nový, raději sáhněte po jednorázových čočkách nebo brýlích."

Dnes už díky kvalitním roztokům není potřeba čočky vyvářet, jako to mnohdy ještě dělala předchozí generace. Když existuje možnost kvalitních měkkých čoček a šetrných čisticích roztoků, proč ji nevyužít? Nošení čoček pak bude zase o něco příjemnější.

Jaký roztok vybrat?

Na trhu existuje velké množství roztoků. Vybírat se dá podle mnoha kritérií, jako je značka (pokud s nějakou máte dobré zkušenosti, není důvod ji měnit a riskovat, že vám nový roztok nesedne), složení nebo typ čoček (roztoky se vyrábí i speciálně pro měkké či tvrdé čočky).

Nejklasičtější variantou je víceúčelový roztok na kontaktní čočky. Slouží k čištění, dezinfekci, oplachování, uchovávání a zvlhčování čoček. "V rámci víceúčelových roztoků je dobré vybrat takový, který nejenže dezinfikuje, čistí a uchovává kontaktní čočky, ale také má schopnost dlouhodobé hydratace, protože obsahuje stejnou lubrikační složku, jaká se přirozeně vyskytuje v lidském oku. Tím udržuje aktivní proteiny, které v očích zabraňují výskytu bakterií," radí Daniel Szarvas.

Existují i další varianty?

Další variantou jsou peroxidové roztoky. Ty ve většině případů neobsahují konzervanty a jsou oblíbené pro svou vysokou desinfekční schopnost. Čočky jsou díky nim opravdu sterilní, ale pozor, je třeba dbát na správné použití, aby peroxid nepodráždil oko. "Při čištění čoček (během doby, kdy jsou čočky v roztoku uloženy) dochází k poměrně složité chemické reakci. Ta trvá až 6 hodin a čočky není možné nasadit dřív než po jejím skončení, protože peroxid, který se nestačil dokonale zneutralizovat, v očích pálí," vysvětluje Szarvas.

Při syndromu suchých očí, pobytu s čočkami v prašném prostředí nebo při každodenní práci s počítačem je vhodné používat roztoky se silným zvlhčujícím účinkem. Nošení čoček je příjemnější, oči netrpí, nesvědí a nepálí.

Jak se roztok správně používá?

  • Čočku je v pouzdře potřeba zalít dostatečným množstvím roztoku tak, aby byla celá ponořená. Na množství roztoku rozhodně nešetřete a mějte ho vždy v zásobě.
  • Roztok v pouzdře je ideální měnit každé tři dny.
  • Pokud se roztok znečistí například řasenkou, je nutné ho vyměnit ihned.
  • Roztoky se nesmí míchat. Při jejich výměně je potřeba po vyjmutí čoček z pouzdra zbytek starého roztoku vylít a před uložením čoček pouzdro naplnit novou dávkou. Doléváním riskujete snížení dezinfekčního účinku čerstvého roztoku a případné infekce.
  • Víceúčelový roztok na měkké kontaktní čočky umí dezinfikovat. Dnešní roztoky sice slibují dokonalé vyčistění i bez mnutí, avšak záleží na stupni „znečistění“ kontaktní čočky. Rozhodně neuděláte chybu, pokud budete čočky mnout (samozřejmě důkladně umytýma rukama). Každý den zkuste čočku po vyjmutí z pouzdra vyčistit v dlani s pár kapkami roztoku.
  • Na každý nový roztok je třeba i nové pouzdro. To by neměl být problém, protože roztoky se s pouzdry ve většině případů prodávají.