Jablečný ocet jako výborný pomocník: Zbaví střeva bakterií, pomáhá proti akné a vyživuje vlasy

Jablečný ocet se dá dobře využít jako spojenec během boje s trávicími těžkostmi
 

Jablko je u nás jako ovoce velmi oblíbené a někdy se z něj dělá také ocet. Často je označován jako elixír mládí, zdraví a štíhlosti. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů, enzymů a minerálů a nechybí mu ani antibakteriální účinky. Jak se vlastně vyrábí a na co všechno je dobré ho využít?

„Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře,“ tak zní lidové pořekadlo, které ale není zase tak daleko od pravdy. Jablka jsou obecně tradiční českou plodinou, a proto jsou pro nás jednou z nejužitečnějších potravin.

„Jsou hodnotná díky obsahu vitamínů, minerálů, antioxidantů, nerozpustné vlákniny - pektinu, která pomáhá správnému trávení, štěpí tuky a dokonce dokáže tělo zbavovat parazitů a neutralizovat také účinky radioaktivního záření,“ tvrdí MUDr. Ivan Horáček.

Elixír mládí

Pojďme ale pomalu k jablečnému octu. Ten se vyrábí z čerstvých rozdrcených jablek, které se pak nechávají kvasit v dřevěných kádích. Po dokončení procesu kvašení se obsah přecedí a vzniká tak hustá tekutina hnědé barvy.

„Jablečný ocet si dokáže zachovat všechny enzymy, vitamíny, minerály a obecně prospěšné látky, které obsahují čerstvá jablka, a navíc vyniká dalšími léčivými vlastnostmi. Má antibakteriální nebo antimykotické účinky a působí také jako přírodní antibiotikum, které ničí patogenní bakterie a viry v těle. Napomáhá také dobrému trávení a podporuje štěpení tuků. To z něj samozřejmě dělá vynikající doplněk během hubnutí.“

Ničitel střevních bakterií

Jablečný ocet se dá dobře využít jako spojenec během boje s trávicími těžkostmi (bolesti žaludku, křeče, pocit plnosti a nebo nadýmání). „Antibakteriálně pak působí během problémů s močovými cestami. V šesti až osmitýdenní kúře je schopen regulovat střevní flóru a následně působit proti bakteriím.“

Pokud vypijete před spaním dvě polévkové lžíce jablečného octa rozpuštěného v poháru teplé vody, snížíte chuď k jídlu a díky tomu vás přestane pronásledovat vlčí hlad. „Při infekci močového měchýře a nebo těžkostech žaludku zase pomůže, když denně vypijete tři polévkové lžíce jablečného octa, který rozpustíte v 200 ml teplé vody. Tuto směs můžete pít i v malých doušcích před snídaní a je dobrá i pro stimulaci trávení,“ vysvětluje lékař.

Nahradí pleťovou vodu a pomůže s akné

Tento blahodárný nápoj má další výhodu. Pomáhá totiž vyrovnat přirozenou hodnotu pH pokožky a na rozdíl od některých tonerů ji nevysuší. „Optimální poměr směsi je 1 díl octa a 2 díly vody. Namočte do připravené pleťové vody vatu a párkrát s ní přetřete tvář,“ má jasno vizážistka Kateřina Krátká.

„Polovina polévkové lžíce octa smíchaná se šálkem studené vody se také hodí na oplachování vlasů. Tato směs dokáže dobře oživit pokožku hlavy a také odstranit stylingové produkty či špínu. Vlasy se tak budou znova lesknout.“

Podle ní jablečný ocet také působí antibakteriálně, díky tomu je dobrým spojencem v boji proti akné. „Naneste si před spaním trochu čistého octa na vatový tampón a aplikujte přímo na akné. Hojení začíná.“

KAM DÁL: Nejčastější chyby při přípravě čaje: Jak to udělat, aby už nikdy nebyl hořký?

Klíčová slova: