Pít více vody nestačí. Pokud ji pijete z ledničky, zaděláváte si na problém, existují i další úskalí

Podle ajurvédy je velmi důležité, nejen kolik vody pijeme, ale i jak ji pijeme
 

Pijte více vody. Věta, kterou slýcháme velmi často. Ale to samo o sobě nestačí. Když pijeme vodu špatně, zaděláváme si spíš na problémy. Množství vypité vody totiž není to jediné, na co bychom se měli při hydrataci našeho organismu zaměřit.

Naše tělo je z většiny tvořeno vodou a každá jeho buňka ji potřebuje ke svému přežití. Bolesti hlavy, únava, bolest svalů, to všechno může způsobit dehydratace.

Voda je také jedním z nejdůležitějších pomocníků našeho imunitního systému. K tomu, aby naším tělem správně proudila lymfa, která po těle přenáší bílé krvinky, se bez vody zkrátka neobejdeme, píše se na webu Ajurvédského institutu. Pokud tedy nejsme dostatečně hydratovaní, pokulhává i náš imunitní systém a je tak i větší šance nákazy.

Zásadní je "jak"

Ajurvéda, neboli nauka o životě, je nejstarší lékařský systém pojednávající o zásadách zdravého způsobu života, který se po dlouhá léta těší velké oblibě pro svůj přírodní přístup ke zdraví, jak uvádí zmíněný server.

Podle ajurvédy je velmi důležité, nejen kolik vody pijeme, ale i jak ji pijeme. Samotné množství tekutin nám zdraví nezaručí.

Voda jen teplá

Podle ajurvédy je teplá voda nejen obohacena o energii, ale teplo jí také propůjčuje jednu jedinečnou vlastnost, která se v ajurvédě nazývá shukshma. To v překladu znamená propustnost.

Teplá voda je, na rozdíl od studené, pro naše tělo velmi lehce vstřebatelná, což nám pomáhá zbavit se škodlivých látek, které se nám usazují v organismu. Teplá voda může mimo jiné pomáhat i se špatným trávením nebo plynatostí.

Zásadně vsedě

Podle ajurvédské nauky o životě se mimo pití ledové vody nedoporučuje ani pití vestoje. Pití vody, když stojíme, může podle expertů na ajurvédu způsobovat nahromadění vody v určitých částech těla, které potom otékají.

Tekutiny, které vypijeme za chůze a ve spěchu, naším tělem postupují mnohem rychleji, než by měly. Voda tak nemá šanci dostat se na všechna místa, kde je ji potřeba, a jelikož je její práce zbavovat naše tělo škodlivin, na některých místech tyto nečistoty zůstanou. „Nahromadění škodlivých látek v těle poté může vést k celé řadě zdravotních problémů,“ informuje expertka na ajurvédu Radhi Devluka na webu Conscius Cooking.

Určitě nechvátejte

Hltání litrů vody na ex také není ten nejlepší nápad. Ideální je pít vodu po troškách během celého dne, například vypít sklenici vody každých pár hodin.

Při pomalém pití vody má naše tělo větší šanci ji správně vstřebat a předejít tak dehydrataci. Nedoporučuje se ani pít velké množství vody těsně před spaním, abychom tak nenarušovali náš spánek a zbytečně nezatěžovali močové ústrojí.

Sklenice vody po probuzení

Toxiny, toxiny a zase toxiny. Nahromadění škodlivých látek, neboli toxinů, v našem těle může, jak už jsem zmínila, mít za následek různé zdravotní komplikace. Toxinů se tedy chceme zbavit hned při první příležitosti.

Během noci se náš organismus čistí a produkuje tak škodlivé látky, kterých se chce zbavit, je tedy velmi důležité je z našeho těla všechny spláchnout ven. Skleničkou vody hned po probuzení tak můžeme předejít celé řadě zdravotních problémů.

Voda a jídlo

Ajurvéda doporučuje si mezi jídlem a pitím udělat nejméně 45minutovou pauzu. Velké množství vody těsně před jídlem naředí žaludeční šťávy a náš trávicí systém tak nemůže přijatou potravu správně zpracovat, což může vést k trávicím problémům. Pokud to ale zkrátka nemůžete vydržet, zkuste alespoň nevypít při jídle více než půl skleničky.

Řekněte ne plastům

Plastové láhve obsahují spoustu chemikálií, které se při jejich skladování mohou do vody uvolňovat. Tyto chemikálie, které pak spolu s vodou vypijeme, nám mohou způsobit mimo jiné hormonální problémy a v nejhorším případě i růst rakovinotvorných buněk. Filtrovaná voda nám tak pomáhá ušetřit nejen peníze za plastové láhve, ale i naše zdraví.

Ochucená voda

Pokud jste nikdy nepřišli vodě na chuť a vyhýbáte se jí obloukem, nejlépe s nějakým šumivým nápojem v ruce, nezoufejte. Všichni víme, že bychom měli pít vodu a stranit se sodovek, někdy to ale zkrátka nejde.

Pokud patříte k těm, kteří raději sáhnou po ochucených nápojích, zkuste si do vody dát kousky ovoce nebo čerstvé bylinky, změní ji to k nepoznání. Když pijeme slazené nápoje, naše tělo se soustředí spíše na přijímaný cukr a jak se s ním vypořádat, než na hydrataci; ochucená voda tedy určitě stojí za zkoušku!

KAM DÁL: Kostival je malý zázrak: Léčí spoustu ran a neduhů, říká bylinkářka a prozrazuje recepty.