Převalujete se v noci ze strany na stranu a probouzíte se unavení? Zkuste tyto tipy na skvělý spánek

Se zlepšením kvality spánku vám pomůže mimo jiné i výběr správného polštáře
  |   zajímavost

Pokud se téměř každé ráno probouzíte rozlámaní a večer zkrátka ne a ne usnout, jsou tyto tipy a triky přímo pro vás. Několik tipů od spánkové psycholožky Dr. Janet Kennedy vám pomůže k nejlepšímu odpočinku vašeho života.

Se spánkem má problém celá řada lidí. Někdo trpí spánkovou paralýzou, jiný má zas jen potíže s tím, aby vstal včas, a musí si nastavovat hned několik budíků.

Někteří lidé trpí problémy spojenými se spánkem celý den, bolí je záda, ruka či rameno. Tyto potíže jsou ve většině případů výsledkem všech možných spánkových pozic, které daný člověk vyzkoušel, aby konečně usnul.

Rozhodně není lehké se problémů se spánkem zbavit, ale zároveň to ani není nemožné. „Na spánek musíte jako na divokou kočku. Musíte si ji ochočit tím, že jí nebudete věnovat moc pozornosti. Čím víc se k ní budete chtít přiblížit, tím dál uteče,“ prozradila spánková psycholožka Dr. Janet Kennedy pro Elle.

Správný polštář

Podle spánkové expertky si většina z nás neuvědomuje, jak je důležitý výběr toho správného polštáře, jak dokazuje studie. Pozice, ve které spíme, je dokonce podle lékařky až na druhém místě.

Pokud spíte především na břiše, měli byste zvolit raději tenčí typ polštáře, pokud nejraději usínáte na boku, zvolte spíše tlustší šířku polštáře. Pro lidi, kteří jsou zvyklí spát na zádech, je ideální něco mezi.

Pomůže vám i obyčejná knížka

Podle spánkové specialistky je pro lidi trpící insomnií ideální večer zasednout k nějaké napínavé detektivce či románu, zkrátka k tištěné knize. „Místo zhasnutí všech světel následovaným marnými pokusy usnout zkuste číst. Nakonec budete ze čtení tak unavení, že už nebudete moci zůstat vzhůru,“ prozradila Kennedy.

Pozor na mobilní telefon

Obrazovky našich mobilů vyzařují modré světlo, kterému bychom se před spaním vystavovat rozhodně neměli.

Tento druh světla totiž v našem organismu blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu a znemožňuje nám tak usnout Před spánkem se tedy používání mobilu vyhněte. To samé platí i o obrazovkách našich počítačů.

Vstávejte brzy i o víkendu

Tento tip se asi nebude líbit těm, kteří si o víkendu rádi přispíIdeální je totiž každý den chodit spát a vstávat ve stejný čas, jinak podle specialistky riskujeme rozhození našeho spánkového režimu, což může vést k nespavosti.

Zdroj: Elle, National Library of Medicine

KAM DÁL: Trik, který vás může omladit až o 10 let. Jak si češete vlasy?


Zdraví a styl