Skořápky od vlašských ořechů nevyhazujte: Využijte je v koupelně, kuchyni i na zahradě

Využití skořápek z vlašských ořechů je rozmanité
  |   zajímavost

Vlašské ořechy se tradičně nejvíce konzumují a spotřebovávají v předvánočním čase. Najdeme je totiž v celé řadě receptů na cukroví. Podívejte se, jak využít skořápky, které zůstanou po louskání. Uplatní se totiž v domácnosti, na zahradě i jako čaj proti nachlazení.

Existuje využití pro skořápky od ořechů? Rozhodně ano. Konkrétně skořápky od vlašských ořechů jsou navíc poměrně velké. Při louskání zhruba jednoho kila tak dostanete již slušnou zásobu materiálu pro další použití. Kromě toho jsou skořápky suché, takže se dají snadno skladovat a používat podle potřeby.

Skořápkový čaj proti nachlazení

Čaj ze skořápek představuje další poživatelné využití pro opravdu maximální zpracování ořechů. I přesto, že se jedná pouze o obal cennější vnitřní části, najdeme zde celou řadu prospěšných látek v podobě jódu, vitamínů a minerálů. Čaj připravíte zalitím skořápek horkou vodou, kterou necháte vařit přibližně 30 minut. Užívání se doporučuje hlavně při potížích s nachlazením, rýmou nebo bolestech v krku.

Přírodní stelivo pro kočky

Máte doma kočku a chcete trochu snížit spotřebu kupovaného steliva? Můžete ho namíchat s domácím přírodním stelivem vyrobeným právě ze skořápek vlašských ořechů. Přidat můžete i slupky od arašídů. Nahrubo rozdrcené skořápky nejdříve namočte do vody, přidejte ekologické šetrné mýdlo a vodu slijte. Nechte zaschnout a na závěr promíchejte s trochou jedlé sody.

Jemný peeling

Přírodní peeling má velkou výhodu, že jeho používáním nevzniká odpad v podobě mikroplastů. Skořápky je potřeba opravdu jemně namlít. Pro lepší konzistenci je zkombinujte se zbytky od lískových ořechů a to celé přidejte k tekutému mýdlu určenému na tělo či obličej.

Skořápky do kompostu a jako mulč

Skořápky vlašských ořechů jsou čistě přírodní a v kompostu se velmi dobře rozloží, jen to zabere trochu více času. Pro lepší uvolnění živin se doporučuje skořápky nejdříve rozdrtit a až potom vložit na kompost. Platí to pro velké zahradní komposty i menší kompostéry v bytech.

Mulč ze skořápek využijete pro většinu zahradních rostlin. Nalámané a nahrubo posekané skořápky přimíchejte k dřevěné štěpce, kůře či jehličí a vytvořte směs pro snížení úniku vlhkosti z půdy a zabránění růstu plevelů.

Zdroj: nutcrackersking.com, homeguides.sfgate.com, www.bydlimekvalitne.cz

KAM DÁL: Draci z pohádek mají reálný původ. Jejich sílu využívala i církev.