Další cenné nálezy ze Sakkáry: Zdobené sarkofágy i kapitola z knihy mrtvých

Na archeology zřejmě ještě čeká spousta úžasných objevů
 

Egyptští archeologové dnes představili další významné nálezy z vykopávek na pohřebišti v Sakkáře nedaleko Káhiry. Jsou mezi nimi například zdobené sarkofágy, pohřební masky, čtyřmetrový svitek papyru s jednou z kapitol knihy mrtvých či exemplář oblíbené deskové hry senet. 

Nálezy pocházejí z období Nové říše a vědci je datují lety 1550 až 1070 před naším letopočtem, uvedla agentura DPA. Kromě toho se podařilo odkrýt také zbytky chrámu královny Neit, manželky faraona Tetiho, prvního panovníka šesté dynastie, která Egyptu vládla v letech 2323 až 2150 před naším letopočtem, napsala agentura AP.

Odkryto je jedno procento artefaktů

V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3 000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis. Vykopávky na tamním pohřebišti vede přední světový egyptolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahí Havás.

Právě Sakkára, kde stojí i známá Džoserova stupňovitá pyramida, se v poslední době stává pro archeology místem rozsáhlých objevů z dosud neodkrytých hrobek. Podle Haváse dnes představené artefakty pocházejí z 22 pohřebních šachet hlubokých až 12 metrů, z nichž bylo vyzvednuto mimo jiné pět desítek sarkofágů.

Ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání loni v listopadu odhadl, že archeologům se dosud v Sakkáře podařilo odkrýt jen asi jedno procento artefaktů, které se tam v zemi ukrývají.

KAM DÁL: Superministr Havlíček by si měl odpočinout, nepozná ani rodné číslo. Nedostatek spánku škodí duševnímu zdraví.