Betonové zábrany z Václavského náměstí zmizí. Další ale zůstanou

Policie chce místo těchto zábran zkoušet nové věci. Jaké? Čtěte v článku
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Betonové zábrany na náměstích umístila Praha na začátku adventu z bezpečnostních důvodů. Doplnily ty, které se už dříve objevily na Staroměstském náměstí. Ty na místě zůstanou zatím i nadále.

Pražský magistrát v pondělí 8. ledna odstraní betonové zátarasy z Václavského náměstí a z náměstí Republiky. "Jednalo se o preventivní bezpečnostní opatření po dobu adventu a vánočních trhů, kdy se v těchto lokalitách zdržuje více lidí," uvedl mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Doplnil, že v případě Staroměstského náměstí zátarasy jako prevence zůstanou až do odvolání. Zábrany u napojení Pařížské ulice loni sklidily kritiku, podle některých opozičních politiků či památkářů se do centra města nehodí.

Vyzkouší se i další zábrany?

Město ve spolupráci s policií podle Hofmana zároveň připravuje plán rozmístění většího množství zábran v případě krizových situací. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo a jasná není ani podoba zábran. Mohlo by jít o klasické žlutočerné city bloky, které jsou nyní na náměstích, o vysunovací sloupky nebo jiné betonové zátarasy. "S ČVUT spolupracujeme na vývoji modernějších betonových sloupků, u kterých klademe důraz nejen na bezpečnost, ale také na jejich vzhled," dodal mluvčí.

Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem. Ty se loni staly například v Barceloně, v Londýně nebo ve Stockholmu. Mimořádně tragický útok podobného druhu se udál v červenci 2016 v Nice, kdy zahynulo 86 lidí.


Životní styl