Na Hradě a v podhradí: Zeman chystá oslavu s příznivci, na náměstích budou demonstrovat jeho odpůrci

Opětovné uvedení do funkce oslaví dnes večer prezident Miloš Zeman na Pražském hradě s asi tisícovkou svých příznivců. O hodinu později se sejdou jeho odpůrci, kteří chtějí na pražském Václavském náměstí i v dalších městech protestovat za svobodu slova a médií. Reagují tak na inaugurační projev Zemana, který v něm kritizoval například Českou televizi a další média.

14.03.2018 - 12:07   |  
Andrej Babiš už má "svou" demonstraci za sebou, je náhoda, že se protestuje právě proti těmto pánům?
Zobrazit fotogalerii (3)

V Praze organizátoři nevylučují, že by se demonstrace mohla proměnit v pochod k Pražskému hradu. Zeman se se svými příznivci v Praze setkává každoročně. Letos jich do Španělského sálu šest dnů po své druhé inauguraci pozval asi 1 000. 

Ke svým přátelům a podporovatelům v úvodu Zeman krátce promluví, následovat bude hudební program. Vystoupí Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, Václav Neckář nebo Michal David.

Před rokem se akce konala pod názvem "Můj čtvrtý rok s vámi". Hrála na ní Hudba Hradní stráže a Policie ČR, což je v plánu i letos. Akce se v minulosti účastnili politici blízcí Zemanovi nebo spříznění podnikatelé a umělci.

Přidají se další města

Oslava začíná v 18:00. Zemanovi odpůrci se plánují sejít o hodinu později na akci Zemane, ČT nedáme! Demonstrovat budou za svobodu slova a médií nejen na pražském Václavském náměstí, ale i v jiných městech. Protesty se uskuteční například v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově.

Organizátorům se nelíbí Zemanova kritika médií, kterou pronesl v inauguračním projevu. Jeho slova považují za útok na svobodu slova. Poukazují také na to, že Zeman kritiku pronesl ve stejné době, kdy na Slovensku řeší vraždu investigativního novináře.

Studenti už v poledne

Výstražné studentské stávky na obranu ústavních hodnot v České republiky se dnes zúčastní stovky lidí z vysokých a středních škol po celé zemi. V poledne vyšly na půl hodiny ze školních budov. Chtěly tím dát najevo, že jim není lhostejný osud země a že jim vadí přístup vrcholných politiků k ústavě. 

Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Zeman novou pětiletku začal tak, jak předchozí skončil. Urážel, útočil. Více čtěte zde.