Mizející vesnický fotbal volá o záchranu. Seriál Okresní přebor za chvíli bude pouze matnou vzpomínkou

Legendární seriál Okresní přebor
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Co vesnice, to fotbalové hřiště. Tak ještě donedávna vypadala česká krajina a s ní minimálně partička dvaadvaceti mužů, kteří s vážností a kocovinou hrdě bojovali za čest svojí rodné vesnice. Proč postupně zanikají místa, kde září vyhaslý talent kdysi ambiciózních fotbalistů?

Českou společností doslova zatřásl seriál Most! Dílo autorů režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka si vzalo na paškál realitu severozápadního městečka, kde bez korektnosti vypráví osudy místních obyvatel. Kouzlo seriálu je schované právě v pokusu být co nejblíže realitě, kterou vypráví s poctivou dávkou nekompromisního humoru.

Okresní přebor

Ve stínu nové televizní hvězdy je schovaný starší seriál tvůrčí dvojice Prušinovský-Kolečko. Dnes už legendární Okresní přebor nás zavedl na realitu vesnických fotbalových trávníků, kde se každý víkend odehrává vrcholné drama dosahující těch nejlepších komediálních rozměrů. Zatím…

Ten, kdo někdy viděl nebo snad dokonce hrál kopanou na té nejnižší úrovni, ví, jak tvrdý je osud takového fotbalového utkání. Čím dál tím víc týmů se však v boji na dně českého fotbalu vzdává a přestává tak existovat. Fotbalová hřiště se postupně mění v zarostlou louku a deseti věrným fanouškům zbude jedno prázdné víkendové dopoledne.

Boj na několika frontách

Vesnický fotbal jednoduše už tolik neláká. Lidé se radši smějí v pohodlí domova u seriálu Okresní přebor místo toho, aby se sami podíleli svým lidským a fotbalovým výkonem na dalším dílu absurdní show, která ve světě nemá obdoby.

Vesnický fotbal je plný napětí ještě dávno před výkopem. Sejde se tým kompletní? Dorazí vůbec protivník? Jak běhat rovně, když mám v sobě ještě zbytek alkoholu? Stihne se nalajnovat hřiště, když správce zaspal, protože si myslel, že se hraje na cizím hřišti?

Být fotbalistou v nejnižších patrech české soutěže není lehký koníček. Ti, co mají o víkendu volno, se vám na hřiště přijdou vysmát a když netrefíte odkrytou bránu z metru, musíte začít chodit kanálem. Aha. Oni vlastně nemají kanalizaci…

Být pro smích podnapilým sousedům každý druhý víkend holt není sport pro každého. Do toho člověk musí devadesát minut honit míč, který třeba za celý zápas ani jednou nepotká. To ve výsledku může být často takové malé osobní vítězství. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Fotbalová kultura uvadá

Hraný dokument s názvem Konec fotbalu v Dolních Zálupech je vizionářským pohledem na umírající stav fotbalu na českých vesnicích. Režisér Jakub Kohák má k fotbalu blízko. Přece jenom také ztvárnil fotbalového brankáře ve zmiňovaném Okresním přeboru a dokonce i sám jeden díl režíroval. Nedávno však svojí tvorbou otevřel téma vesnického fotbalu.

Amatérská kopaná je v ohrožení a Jakub Kohák se tomu pokusil zabránit filmovou osvětou. Popravdě se spíše jedná o labutí píseň celého problému. Za poslední čtyři roky totiž klesl počet fotbalových mužstev na našem území ze 4 415 na 4 081.

Děti bez zájmu

Radikální úpadek zájmu má hned několik důvodů, které se dokumentárním filmem ani sebereálnějším seriálem z fotbalového prostředí rozhodně nepovede změnit.

Vesnice se jednoduše vylidňují. Stejně jako lidé dojíždějí kvůli práci do města, tak i děti, potenciální vesničtí fotbalisté, končí s fotbalem kolem 15 let, protože se stěhují za studiem na střední škole.

Zájem malých dětí o fotbal v České republice slábne. Fanoušků je jistě dost, ale aktivních hráčů je čím dál méně. Právě rizikový rok kolem patnácti bolí vesnický fotbal nejvíce.

Dítě se pomalu formuje do dospělého fotbalu a místo toho, aby si nechalo přelámat nohy od opilého rivala ze sousední vesnice, jde třeba na gymnázium do Prahy. Nepochopitelné.

Není se tak čemu divit, když úroveň českého fotbalu uvadá. Trávníky v těch nejnižších patrech českého fotbalu patří řezníkům a těm, kteří jsou ještě ochotni si nechat nadávat víkend co víkend, protože holt nejsou parta Ronaldů.

Nedostatek mladých talentů v pralesních ligách vede k tomu, že vesnické soubory musí ukončit svoje fotbalové koncertování, protože jednoduše není, kdo by za ně hrál.

Fotbalová legrace a kulturní stereotyp se pomalu stává nostalgií a seriály, jako je Okresní přebor, budou jen hlubokým retro příběhem, který už nebude mít v budoucnosti předobraz v realitě.

Třeba jednou nějaký mezinárodní fotbalový úspěch české reprezentace zvedne mladé a staré od piva, aby oprášili staré děravé dresy a s hrdostí na fotbalovém hřišti bojovali s nerovností povrchu, kocovinou a samozřejmě soupeřem z blízké vesnice.