Adam Vojtěch prý nedostal návrhy, jak řešit covidovou krizi. Tady jsou

Není toho na pana ministra moc?
  |   zpráva

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si posteskl, že od opozičního AntiCovid týmu očekával konkrétní informace, jak řešit pandemii a zvyšující se počet nakažených nemocí covid-19. Na dnešní tiskové konferenci budoucího šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka však padlo množství návrhů.

Adam Vojtěch se ve čtvrtek se zástupci AntiCovid týmu sešel tak, jak bylo avizováno. Podle informací Čtidoma.cz si vyslechl celou řadu návrhů, jak současnou situaci řešit. Přesto si na sociálních sítích neodpustil povzdech. „Čekal jsem sice konkrétní návrhy, jak včera avizoval Petr Fiala, ale nestalo se,“ napsal si na Twitter.

 

Návrhy vlády nejsou kompletní

Adam Vojtěch se k informacím pravděpodobně nedostal. Za okamžitou prioritu pokládáme udělat maximum pro to, aby se nezahltily nemocnice, aby mohly letošní Vánoce proběhnout normálně a aby nehrozily uzávěry škol,“ řekl na tiskové konference budou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vládní návrhy však pokládá za nekompletní. „Chybí v nich řada detailů. Naší prioritou je tedy zachování fungování systému nemocnic, to vláda přestala koordinovat. Tedy aby přesně definovala, jak se má například starat o pacienty s covid-19 nezdravotnický personál. Po vládě požadujeme, aby k tomu dodala jasný písemný plán, jak má v plánu koordinaci provádět.“

AntiCovid tým navrhuje, aby:

  • K prokázání "bezinfekčnosti" platila možnost využít očkování, potvrzení o prodělané nemoci nebo RT-PCR test ne starší 72 hodin (zachování režimu O-T-N, nikoliv O-N). „Hlavní hygienička a 1. náměstkyně ministra zdravotnictví nás ubezpečily, že současná kapacita PCR testů je dostatečná, proto si myslíme, že možnost testování by měla občanům zůstat,“ má jasno Válek.
  • Vláda okamžitě dokoupila dostatečný počet antigenních testů. Jsou nutné k plošnému testování dětí. Plošné testování ve školách může probíhat antigenními testy, ale vláda musí okamžitě naskladnit dostatek antigenních testů pro plošné testování. Reálně hrozí, že po Vánocích nebudou ve Státních hmotných rezervách téměř žádné testy. „Skutečnost, že s tím vláda nepočítá, považujeme za zásadní chybu.“
  • Ministerstvo zdravotnictví v opatřeních upřesnilo platnost jednotlivých testů. Jak dlouho bude platit test při návštěvách ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb (v případě antigenu i PCR)? Jak dlouho bude platit test za účelem ubytování na vysokoškolských kolejích?
  • Vláda udělala maximum pro rozšíření proočkování třetí dávkou. Po aplikaci třetí dávky se hladina ochranných protilátek zvyšuje několikanásobně. „Bohužel jej brzdí téměř nulová propagace zejména u rizikových skupin. Je nasnadě také zvážit zkrácení intervalu mezi aplikací druhé a třetí dávky na tři měsíce.“
  • Vláda jasně stanovila povinnost nosit respirátory třídy FFP2 všude ve vnitřních prostorách. Respirátor je nejúčinnější a nejdostupnější opatření proti šíření viru. Cílem následujících několika týdnů je minimalizovat to, aby se objevili nově nakažení. Pro zabránění přenosu infekce jsou respirátory silný nástroj. Výjimkou by byly pouze třídy ve školách v průběhu výuky.
  • Vláda obnovila testování ve firmách. Považujeme za zásadní obnovit testování ve velkých firmách. Andrej Babiš o tom mluví sice do médií, nicméně z dnešní schůzky s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že to v plánu není.
  • Opatření byla přehledná, pochopitelná a vysvětlená. Není možné setrvat v současném chaosu. Lidé musí mít jasné instrukce a vědět, proč se jednotlivá opatření zavádějí a jaký je plán na nadcházející týdny. 
  • Vláda dala maximální podporu armádě v jejím zapojení do trasování i do péče. Armáda při zvládání epidemie hraje klíčovou roli. Velmi oceňujeme přístup plukovníka a ředitele Centrálního řídicího týmu Petra Šnajdárka. Přesto by měla vláda armádě maximálně vycházet vstříc a efektivně ji nadále zapojovat do pomoci a posílení trasování.
  • Vláda nehazardovala s lékaři. Pacienty s covid-19 musí léčit na základě odbornosti. Lékaři na covidových stanicích, kteří nejsou pneumologové, infektologové či internisté, by měli dle platné legislativy pacienty s covid-19 léčit pod dohledem výše uvedených odborností. Tím, že se tak doposud neděje, staví vláda lékaře do téměř neřešitelné situace.

Zdroje: Česká televize, AntiCovid tým

KAM DÁL: Češi v kleštích covidu: Komu věřit? Zpěvák Landa vyzývá k bojkotu očkování, to přitom může zachránit životy.


Životní styl

Hobby