Čísla nakažených covidem rostou: Populací v příštích týdnech proletí hlavně pětka, řekl epidemiolog Maďar

Návrat povinných opatření se zatím nechystá
  |   názor

Počty nakažených koronavirem se prudce zvyšují a situace začíná připomínat začátek pandemie. Dramaticky narůstají i počty hospitalizovaných. K situaci se vyjádřili odborníci a prozradili, jak moc je nová varianta covidu nakažlivá a co nás bude s největší pravděpodobností čekat v příštích týdnech.

Tento týden bylo potvrzeno 5 680 nakažených virem covidu, jak informoval web Seznam Zprávy, což je zhruba o polovinu více než ten minulý. Vzrostly i počty pacientů, kteří museli být hospitalizováni. Počty nakažených v nemocnicích se vyšplhal zhruba na 200 pacientů, oproti uplynulému týdnu jde o navýšení asi o třetinu.

„Nárůst epidemie bude rychlý a bude to v následujících několika týdnech,“ prozradil na mimořádné konferenci hlavní hygieničky Pavly Svrčinové náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

„Převažují nové subvarianty Omikronu BA.4 a BA.5, zejména pětka zřejmě v následujících týdnech proletí naší populací,“ upřesnil pro Čtidoma.cz epidemiolog Rastislav Maďar. Nakažlivost této varianty covidu lze údajně přirovnat ke spalničkám.

Dokonce i přes prudce rostoucí počty nakažených se podle náměstka ukazuje účinnost a důležitost očkování. V nemocnicích totiž nedochází k dramatickému zvýšení počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče. Důvodem je podle Pavlovice především vysoká proočkovanost populace, vakcína totiž průběh nemoci výrazně ulehčuje.

Ministerstvo doporučuje sledovat případně změny podmínek pro cestování do zahraničí, u nás se ale navzdory zhoršující se situaci opatření spojená s výjezdem a příjezdem přes české hranice zatím nechystají. Náměstek ministra zdravotnictví ale velmi důrazně doporučuje občanům, kteří ještě nepodstoupili tři dávky vakcíny, aby to co nejdříve napravili. V polovině srpna se bude očkovat již čtvrtou dávkou vakcíny, která „v žádném případě nebude povinná“.

„Bude primárně nabízena osobám starším 80 let a osobám starším 60 let, které mají zdravotní potíže. Osoby starší 18 let pouze v případě, že jsou imunokompromitované,“ doplnil na tiskové konferenci Pavlovic.

Dále také oznámil, že nás žádná povinná opatření zatím nečekají, ale silně doporučil nošení roušky, a to zejména ve zdravotních a sociálních zařízeních.

KAM DÁL: Lékárnička na cesty: Lékařka radí, co nesmíte zapomenout.

Klíčová slova: