Nekonečné spleti kabelů odzvonilo. Proč je dobré mít jednu nabíječku na všechno?

Jedna nabíječka na všechno
  |   komentář

Na říjnovém plénu jsme s kolegy v Evropském parlamentu finálně schválili zavedení jednotného nabíjecího konektoru. Mám radost, že se nám oproti původnímu návrhu Evropské komise podařilo rozšířit seznam zařízení, které bude možné nabíjet stejnou nabíječkou.

Podle nových pravidel budou mít tablety, mobily, sluchátka, fotoaparáty, ale i herní konzole, laptopy, čtečky či navigace stejný nabíjecí konektor USB-C. Můžeme se tak těšit na zjednodušení nejen našich životů, ale třeba i cestování. Věřím, že nikdo z nás s sebou nechce tahat několik různých nabíječek. Kromě našich nervů při rozmotávání spleti kabelů také velmi výrazně ušetříme životní prostředí. Vyhozené nabíječky jen v Evropské unii totiž představují asi 11 tisíc tun elektronického odpadu ročně. 

Stalo se vám někdy, že nabíječkou od výrobce mobilu jste měli nabito raz dva a generickou nabíječkou to trvalo věky? I to nová pravidla řeší. Díky nabíjecímu protokolu USB Power Delivery nebudou moci výrobci uměle omezovat rychlost nabíjení. Schválená legislativa pamatuje i na bezdrátové nabíjení. Evropská komise totiž dostala za úkol zvážit případná pravidla i pro bezdrátové nabíjení.

Naše hlasování mimo jiné také zavazuje Evropskou komisi, aby průběžně posuzovala, jestli do pravidel zahrnout i další kategorie výrobků. Jedná se o důležitý závazek především s ohledem na rychlost technologického pokroku, pohodlí spotřebitelů i životní prostředí. První revize proběhne po třech letech od začátku účinnosti pravidel, dále pak v pětiletých intervalech.

Co nová pravidla znamenají?

  • Povinnost umožnit nabíjení skrze konektor USB-C budou mít všichni výrobci elektronických zařízení.
  • Konec omezování rychlosti nabíjení. Výrobci nebudou moci uměle omezovat rychlost nabíjení.
  • Snížení dopadu na životní prostředí. Vyhozené nabíječky jenom v Evropské unii tvoří 11 tisíc tun elektronického odpadu ročně.
  • Nově si budete moci vybrat, jestli k výrobku nabíječku chcete, nebo ne. Tím se sníží jak cena produktu, tak i elektronický odpad.

Čeho se nemusíte bát:

  • Pravidla se týkají výrobků nově uváděných do prodeje. Dosud vyrobená zařízení se budou i nadále prodávat.
  • Nová pravidla neznamenají, že si spotřebitelé budou muset koupit nové zařízení.
  • Staré nabíječky a kabely bude možné kupovat i nadále.
  • Technologický pokrok se nezastaví. Evropská komise může specifikaci konektoru v legislativě jednoduše aktualizovat delegovaným aktem.

Jednotná nabíječka není výmyslem poslední doby, v Evropském parlamentu ji prosazujeme více než 10 let. I v dnešní složité době musíme řešit témata, která se lidí přímo dotýkají a vadí jim. Až 84 % spotřebitelů se podle studie Evropské komise z roku 2019 potýká s problémy týkajícími se nabíječek mobilních telefonů. Stejně tak nelze opomenout dopad nevyužitých nabíječek na životní prostředí. Společná nabíječka je důležitý krok v boji za snižování elektronického odpadu, který je nejrychleji rostoucí kategorií odpadu v Evropě. A pouze 40 % je ho recyklováno. Jsem rád, že se nám konečně podařilo jednotnou nabíječku nejen prosadit, ale i rozšířit seznam zařízení, pro které se bude používat.

A kdy vstoupí tato povinnost v účinnost? Menší zařízení, jako sluchátka či bezdrátové klávesnice, budou mít univerzální nabíječku od listopadu 2024. Ta větší, jako třeba notebooky, pak začátkem roku 2026.

Také se těšíte na budoucnost bez několika nabíječek a kabelů po kapsách?

- autor komentáře: Marcel Kolaja, europoslanec za Piráty -

KAM DÁL: Křehká blondýnka zmlátí i chlapy. Mistryně světa Ptáčková trénuje se speciálními jednotkami, uctívají ji jako královnu.