Stát nechal české výstaváře na holičkách. Firmy žádaly o půjčku z COVID I, nedostaly nic

Vláda má hodně plánu, realita se ne vždy podaří
 

České výstavářské firmy nedostanou od státu ani korunu. O pomoc přitom volaly mezi prvními, hned na začátku března. Už tehdy bylo jasné, že koronavirus odvětví zcela ochromí. I přesto, že stát avizoval pomoc právě takovým firmám, které se zastavily ze dne na den, ani jedna ze 17 výstavářských firem na ni nedosáhla.

Výstaváři žádali souhrnně o půjčky ve výši 80 milionů korun přes program COVID I. Stát je zamítnul z důvodu "nesplnění kritérií". Což je velmi obecný důvod, bohužel žádné detaily či konkrétní chyby se nikdo nedozvěděl.

„Krize nás zasáhla jako první a mnohem dříve, než státy začaly omezovat ostatní obory ve fungování. Nezpomalila nás na 70 nebo 50 procent, zastavila nás z plné rychlosti na nulu prakticky přes noc. Zároveň je jasné, že výstavářství se začne rozbíhat jako jedno z posledních odvětví ekonomiky. Ztráty jsou obrovské a mrzí nás, že jsme se jako nejvíce postižená branže od státu žádné pomoci nedočkali,“ říká Jiří Carda, prezident Asociace výstavářů ČR.

Vyhlídky nejsou dobré

Výstavářské firmy se v nynější koronavirové krizi ocitly na ráně první – stovky zrušených výstav a veletrhů, miliardové ztráty, vyčerpané zdroje na překlenutí krizové situace. Obor se podle prezidenta Asociace výstavářů Jiřího Cardy naklání nad propastí a není přitom jasné, kdy by se mohla situace zlepšit.

Asociace výstavářských firem ČR (AVF) je profesním sdružením výstavářských firem v ČR, které se zabývají návrhy a realizací veletržních a výstavních stánků a expozic. Členy asociace, která vznikla v roce 1994 a rovnou vstoupila i do asociace světové, je 15 největších firem působících v oboru, v současné době ale zastupuje celý výstavářský průmysl.

Tak jako ostatní obory s nadějí vyhlíží pozvolný rozjezd spojený s uvolňováním vládních opatření, výstaváři pozitivní vyhlídky nemají. Podzim, který je pravidelně druhou polovinou jejich obchodní sezony, bude podle Jiřího Cardy ze strany pořadatelů veletrhů stále velmi opatrný.

Závislých je mnoho lidí

„Děláme maximum, abychom se dohodli alespoň s pořadateli akcí v Česku. Už teď máme ale signály, že řada velkých světových akcí se na podzim vůbec neodehraje a rovnou se překládají na příští rok. Týká se to například největšího železničního veletrhu na světě InnoTrans, který původně měl otevřít v září,“ vysvětluje Jiří Carda.

České výstavářské firmy jsou téměř výhradně orientovány na export, živí je mezinárodní akce, největším zákazníkem je německý trh. Čeští výstaváři zaměstnávají stovky lidí a další stovky dodavatelů – osvětlení, grafiky, audio techniky a dalších materiálů. I ti jsou na zdárné činnosti výstavářských firem závislí.

KAM DÁL: Pičín, Řitka nebo třeba Močovice: Naši předci byli ve vymýšlení názvů obcí vynalézaví i zlomyslní.