Vláda zase šetří na lidech, 5 000 je málo, zlobí se Babiš. Sám přitom na zdražování vydělává miliardy

Andrej Babiš skončil v prezidentské volbě na druhém místě
  |   glosa

Vláda Petra Fialy se konečně rozhodla viditelně pomoci lidem v těžké ekonomické situaci. Schválila vyplacení 5 000 korun na každé dítě do 18 let, které žije v domácnosti, jejíž příjem v roce 2021 nepřesáhl jeden milion korun hrubého. To se ovšem hrubě nelíbí expremiérovi z hnutí ANO, který má pro Česko mnohem lepší plán. Bylo by zas za Babiše líp? 

O penězích navíc pro nízkopříjmové rodiny se na vládní úrovni hovoří již několik týdnů. Plán, který dal dohromady rezort Mariana Jurečky, je definitivně na stole. A opozičnímu hnutí ANO se rozhodně nijak nezamlouvá. Nejvíce s jeho zněním nesouhlasí bývalý premiér Andrej Babiš, který momentálně projíždí karavanem křížem krážem Českem. V duchu zavedených tradic posledních let vládního kabinetu by totiž v rozdávání svým lidem přitlačil. Ať to stojí zato!

Podle aktuální předvolební kampaně "Za Babiše bylo líp", která ovšem podle oficiálních zdrojů z hnutí ANO rozhodně neběží, si Češi zaslouží mnohem lepší péči než tu, jakou jim nabízí aktuální obsazení Strakovky. To, že mají Petr Fiala a spol. hluboko do státní kapsy kvůli hospodaření jeho vlády, je pro opoziční ANO irelevantní. „Budeme prosazovat, aby částku 5 000 Kč na dítě nedostaly rodiny jen JEDNORÁZOVĚ, ale dostávaly ji všechny nezaopatřené děti, které chodí do školy, a to do 26 let, KAŽDÝ MĚSÍC, až do konce letošního roku,“ napsal na svůj facebook šéf hnutí. To je slovo chlapa. To je slovo Babiše, za kterého bylo v Česku líp. To je slovo politika, který za covidu rozdával desítky milionů provozovatelům hazardu a filiálkám zahraničních korporátů, zatímco hospodské nechal prodávat pivo z okýnka a pak jim kvůli tomu zkrátil už tak mizerné dotace. 

Kde by na tak štědrý dárek pan expremiér vzal, pokud by nehodlal zasílat peníze českým rodinám z příjmů svých svěřenských fondů, kam mu proudí miliardy inkasované z podnikatelských aktivit? Ve státním rozpočtu je totiž zásek po exministryni financí Aleně Schillerové ve výši cca 420 miliard a radikálně roste kvůli ekonomickým dopadům války na Ukrajině a také intenzivní pomoci lidem, kteří do Česka utekli před řáděním ruských vojsk. Takový dotaz je ale pro Andreje Babiše zřejmě naprosto zbytečným rýpáním do otevřené rány. Na finanční zdroje přeci nelze brát ohled, když se blíží volby - dokonce dvoje - a českému občanovi se zdražuje vše, na co se jen podívá. 

A co takhle začít u sebe, pane Babiši? Dodáváte do domácností tousťák, housky, kuřátka i vajíčka, jogurty i mléko. O kolik stouply ceny vašich produktů jen za poslední měsíc? Co kdybyste nevyužíval situace, kdy se vše - velmi často zbytečně - zdražuje, a držel ceny tam, kde budou pro spotřebitele příjemné? O kolik jste zvýšil ceny výrobků ze svých chemických závodů, když zemědělci den co den pláčou nad tím, ja moc drahá jsou hnojiva a bude kvůli tomu drahé obilí, potažmo vše, co ze svých polí produkují? Vaše firmy ze svěřenských fondů podnikají v lesnictví a zpracování dřeva a zřejmě i ceny stromů potřebují růst tak moc, že se nestíhají divit ani lidé ze stavebníctví, natož obyčejní občané. A to zrovna v době, kdy je celá Evropa v krizi kvůli násobně vyšším cenám energií a Čechům by se celkem hodilo topit dřevem. Produkce vašich firem, zaparkovaných ve svěřenských fondech, je obrovská. A lidem by více než nějaké billboardy a nadávání na kroky vlády reálně pomohlo, kdybyste si trošku utáhl opasek vlastní. 

Za Babiše bylo líp... Ale nikdo z hnutí ANO už neříká, komu. Důchodcům, kteří dostávali jako dárek před Vánoci 5 000 korun, aby je utratili za dárky pro vnoučata? Nebo snad samoživitelkám, které se kvůli covidové krizi mnohdy dostaly na hranici chudoby a dodnes se z výpadků příjmů nevzpamatovaly? Anebo snad podnikatelům, pro něž jste vymysleli EET a šikanu kvůli covidovým kompenzacím? Lidem bude líp - a nepotřebují k tomu nutně dostávat peníze z rozpočtu, ve kterém žádné nejsou a ještě dlouho nebudou. Lidem bude líp, až přijmou fakt, že jsme se po období celosvětového ekonomického růstu dostali do krize, na kterou doplatíme úplně všichni. A musí se především sami naučit fungovat tak, aby to zvládli. Stejně jako to dělají zodpovědní úředníci, kteří se jim snaží pomáhat. Ovšem pouze do míry, která nezpůsobí krach státních financí a nezadluží české děti, kterým by Andrej Babiš do konce roku rozdal přibližně 60 miliard, na desítky let dopředu. 

KAM DÁL: Před pěti lety zmizela Míša Muzikářová (12): Případ je až děsivě podobný trojské tragédii, při které byla zavražděna Anička J.

Klíčová slova: