Když čeští komunisté mučili gaye: Šílené praktiky doktora Kurta Freunda

V roce 2006 bylo v Česku schváleno zákonem registrované partnerství osob stejného pohlaví
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Veřejné přiznání k homosexuální orientaci není jednoduchý životní krok. Nedůvěra, posměšky a urážky může dotyčný slyšet i dnes, ale nedá se to srovnat s tím, jaké útrapy museli gayové prožívat za socialismu. Opovržení společnosti je nutilo žít v ilegalitě a někteří byli donuceni projít experimentální léčbou doktora Freunda. Co všechno obnášelo být gay v komunistickém Československu?

Představte si, že zákon a společnost označuje vaši sexuální orientaci za zločin nebo nemoc. Ani dnes není společnost ještě dostatečně otevřená, aby muž nebo žena s odlišnou sexuální orientací mohli mít pocit, že na ně okolí nekouká skrz prsty. Zkušenosti homosexuálů z padesátých let jsou však na úplně jiné úrovni. 

Doktor Kurt Freund

V padesátých letech se represe vůči gayům stala nekompromisní. Slovo homosexuál bylo vyškrtnuto ze společenského slovníku. A pokud měl někdo smůlu a byl přistižen nebo udán, putoval do vězení. Do roku 1961 byla homosexualita ilegální.

Trestně stíhaný jedinec nejenže za soulož se stejným pohlavím putoval do vězení, ale po jeho návratu musel absolvovat lékařskou kúru u doktora Kurta Freunda. Zčásti dobrovolné léčení odlišné sexuální orientace muselo absolvovat 91 lidí povinně. Co konkrétně tato „léčivá“ kúra obnášela? 

Mechanický pomeranč

Výzkum Kurta Freunda nápadně připomíná scénu z kultovního filmu Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč. Způsob, jakým je hlavní záporná postava snímku léčena, se bohužel velmi podobá tomu, co se na lidech zkoušelo v Československu. Doktor Freund gayům podával léky, které působily bolest, aby jim k tomu promítal fotografie a záběry nahých mužských těl.

Tento zvrhlý lék na homosexualitu měl navodit hluboce nepříjemný pocit, který má člověka odradit od styku muže s mužem (experiment se prováděl pouze na mužích). Kurt Freund svůj výzkum po čase ukončil s neúspěšným výsledkem. Ten nakonec vedl ke zrušení zákona o trestním stíhání za homosexualitu. Doktor Freund svoji léčbu ukončil s tím, že se jedná o nevyléčitelnou nemoc, a to je nemožné trestat. 

Snadné vydírání

Od roku 1961 byla tedy zapracována změna v zákoně, ale princip se v podstatě nezměnil. Pro většinu homosexuálně orientovaných byl největší trest prozrazení. Nepříjemnosti v rodině a v práci se staly strašákem, kterého schopně využívala StB. Ta po zjištění odlišné orientace u některého z občanů uměla velmi dobře situaci využít k účinnému vydírání. Homosexuálové se tak seznamovali na pánských toaletách nebo v tajných nelegálních klubech, kde mohli bez problému a přetvářky projevit svobodné chování, avšak se všudypřítomnou ostražitostí. 

sametová revoluce definitivně prolomila ve společnosti zakázané téma gayů a lesbiček. Dodnes je však společnost hlavně mimo velká města České republiky vůči tématu homosexuality velmi radikální.

Zdroje: redakce, rozhlas.cz, ceskatelevize.cz

KAM DÁL: Írán poslal britsko-íránského antropolog na devět let do vězení za podvratnou činnost.