Zlověstné aztécké píšťaly smrti děsily i ty nejstatečnější. Lidské oběti provázely na věčnost, válečníci před nimi utíkali

Aztékové měli svoje rituály a pustit se s nimi do křížku byla často předem prohraná záležitost. Třeba i kvůli píšťalám smrti...
  |   zajímavost

Jestli někdy v něčem bylo lidstvo vynalézavé, pak jsou to metody mučení a válečné praktiky. Jak nedávno dokázali archeologové, své o tom velmi dobře věděli již dávní aztéčtí bojovníci, kteří k zastrašení a vyděšení nepřítele používali doslova psychologickou válku. O co šlo a co jim sloužilo k manipulaci s nepřátelskými bojovníky? 

Aztécká civilizace je pro nás stále plná záhad a doslova kouzel, která jen těžko odhalujeme. Jak vlastně tihle lidé žili? Jednu z dalších podivností odhalili nedávno vědci, kteří přišli na původ a význam celkem děsivých předmětů, nalezených v dávných aztéckých hrobkách. K čemu sloužily předměty ve tvaru děsivých lebek? O to se archeologové i další vědci poměrně dlouho vcelku nezajímali a později přeli, dnes už ale mají zjevně jasno. Jde o píšťaly, ale rozhodně ne ledajaké. Tyhle “nástroje” totiž vydávají zvuky natolik děsuplné, že dokázaly nepřítele doslova paralyzovat. A to, jak jistě každý uzná, se v boji hodí. 

Píšťaly smrti vyděsí každého

Jde o tak zvané píšťaly smrti, které místo libozvučných tónů, jak bychom snad mohli čekat, vydávají neuvěřitelné zvuky, nejvíce ze všeho se podobající lidskému bolestivému křiku. Představme si nepřítele, který se snaží dostat na dobývané území a proti němu se vydá armáda zombie - alespoň soudě podle jejich srdceryvného a nervydrásajícího ryku. Původní odvaha jistě mnohdy brala za své. To je první a velmi pravděpodobné vysvětlení původu a účelu píšťal smrti. Ale ne jediné. 

Když na smrt, tak s píšťalou? 

Dalším možným důvodem výroby tak šíleného nástroje mohly být podle odborníků rituální účely, konkrétně tak mohly být využívány při obětování bohům - většinou tedy při lidských obětech, kterými Aztékové podle všeho rozhodně nešetřili. Taková píšťala potom mohla posloužit duši při jejím odchodu do jiné dimenze, což by vysvětlovalo nálezy těchto předmětů v hrobkách zemřelých příslušníků aztéckých kmenů. Mohly takové zvuky nešťastníkům, kteří museli položit svůj život za pomyslnou lepší budoucnost svého kmene, ulehčit jejich poslední cestu? Asi jen těžko, ale víra je mocná. 

Omámit mozek i mysl...

Některé tóny prý mohly mít jistý omamný účinek na mozek a v takovém případě by se snad o částečné úlevě nechalo uvažovat, pokud dokázaly oběť dostat do transu. Otázkou je, jak se před působením píšťal chránili ostatní účastníci obřadu. O aztécké píšťaly smrti se ale zajímají nejen sami archeologové, ale také odborníci z hudební branže, historikové a dokonce i lékaři, kteří nevylučují dokonce léčebné účinky některých zvuků, schopných dokonce rozvibrovat vnitřní orgány člověka. 

Ne, hračky to opravdu nebyly

I když se nálezy píšťal smrti objevily již před desítkami let, jejich zkoumání začalo až teprve nedávno. Dlouhá léta se totiž vědci domnívali, že šlo zkrátka o jakési hračky bez hlubšího náboženského nebo snad i bojového významu. Až nedávná doba začala poskytovat první důkazy a vysvětlení pravděpodobného skutečného důvodu výroby takových píšťal, z jejichž zvuku dodnes naskakuje husí kůže. 

Zdroj: ancient-origins.netlatimes

KAM DÁL: Domácí mazlíček, který svým majitelům vydělává miliony: Zvládne to i ten váš.