Babí léto na zahradě: Těšit se můžete na záplavy ovoce i zázračné bylinky na imunitu

Babí léto na zahradě přináší skvělé plody
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Srpen končí a přichází babí léto, předzvěst blížícího se podzimu. Jde o suché a teplé dny, které jsou často příjemnější než horké léto. Především pak pro plody naší zahrádky. Co v příštích pár týdnech bude dozrávat a na co se můžete těšit?

Léto se chýlí ke svému konci a září klepe na dveře. Pojďte sklidit plody své práce a užívat si nadílky, kterou vaše zahrada právě teď nabízí. Máte se na co těšit. Pamatujte ale, že koncem měsíce září se již mohou objevit první podzimní mrazíky.

Obsypané stromy ovocem

Jestli se na něco můžete v průběhu září těšit, jsou to ovocné stromy obsypané ovocem. Možná budete mít jablek a hrušek už plné zuby, ale pamatujte, že se z nich dají dělat zázraky a v zimě se vám džemy, marmelády i kompoty budou hodit. Skvělou volbou je také mošt, který vám dodá velké množství tolik potřebného vitamínu C.

Skladování v syrovém stavu

Samozřejmě je ideální skladovat ovoce v syrovém stavu, kde je zachováno nejvíce vitamínů. Zde vždy důkladně oddělujte zdravé plody od nahnilých a uchovávejte je v chladu, temnu a suchu.

Kromě jablek a hrušek se můžete těšit také na ostružiny, švestky či vinnou révu, se kterou lze v kuchyni přímo čarovat. Dozrávají i vlašské ořechy, které si můžete naložit do medu a v zimě vyndat a mlsat.

Posilování imunity

Ani zelenina ještě neřekla sbohem. Poslední vlnu úrody budou mít rajčata, okurky, papriky a cukety. Začne také čas dýní a kořenové zeleniny. Připravte se na chřipkovou sezonu a posilování imunity pitím šťáv z mrkve, celeru, řepy nebo petržele. Nejen, že detoxikujete své tělo, ale budete se cítit skvěle.

Bylinky jsou na vrcholu

Z bylinek je nejvyšší čas sklidit bazalku či majoránku. Dozrávají i léčivky jako aronie, rakytník nebo trnky. Ty zpracujte nebo třeba klidně jen zamrazte a přidávejte v zimě do čaje. Z rakytníku je ideální připravit si stoprocentní šťávu, jíst každý den po lžičce a můžete si být jisti, že nachlazení, chřipky i jiné neduhy si na vás nepřijdou.

Poděkujte zahradě

Když máte záhonky sklizené, nezapomeňte je okopat, pohnojit a připravit na zimu. Můžete si být jisti, že pokud se o ně s láskou postaráte, příští rok se vám opět bohatě odmění.

KAM DÁL: Okurková plíseň si nevybírá a je snadno přenosná. Důležitá je prevence, pomáhá síť i mléčný postřik


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru