Jak si říct o vyšší plat. 1. část

Nebojte se říct si o zvýšení platu. Na schůzku se šéfem se nicméně pořádně připravte, pečlivě naplánujte datum i místo. A hlavně buďte věcní.
 

Máte pocit, že odvádíte dobrou práci, za kterou si zasloužíte být náležitě oceněni? Ukážeme vám krok za krokem, jak si říct o přidání.

 

Pracujete v solidní společnosti. Vaše zaměstnání vás baví a naplňuje. K úplné spokojenosti chybí jen o něco vyšší číslo na výplatní pásce. Děláte-li svou práci opravdu dobře, nebojte se říct si o zvýšení platu. Potřeba je mít pouze realistická očekávání, dostatek nadhledu a diplomatického cítění.

 

Udělejte si průzkum

Než si půjdete říct o přidání, určitě není od věci si zjistit, jak jste na tom ve srovnání s konkurencí. Na webu existují různé kalkulačky, které vám při zadání vaší pozice, zkušeností a dané lokality zjistí průměr plat v dané oblasti. Pokud ale můžete, ptejte se. Dost možná zjistíte, že nespokojenost s platem vycházela především z neznalosti. Pokud jste skutečně podhodnoceni, máte po ruce pohotový argument.

 

Správné načasování

Schůzku se svým šéfem ohledně platu si dobře načasujte. Rušná pondělní rána a ospalá páteční odpoledne jsou tedy passé. Domluvte se na schůzce předem. Je-li to ve vašich silách, snažte se vybrat takový termín, kdy vy ani šéf nebudete ničím a nikým rušeni.

 

Udělejte si pohodlí

Sedí-li šéf v pohodlném křesle svojí kanceláře, má větší tendenci chovat se autoritativně. Ideálně si vyberte klidné a zároveň neutrální místo ve vaší kanceláři. Manažer se na méně formální půdě bude cítit uvolněněji a máte větší šanci, že vám bude naslouchat a souhlasit s vašimi návrhy.

 

Dobře se oblečte

Berte svůj den D, kdy si půjdete říct o vyšší plat opravdu vážně. Oblečte se, jako když jste vyrazili do firmy na pohovor. Nebo ještě lépe, neoblékejte se podle toho, jakou pozici zastáváte, ale o kterou si jdete říct.

 

Věcně vysvětlete své důvody

Předem si připravte seznam případů, kdy jste byli firmě opravdu nápomocni. Zvládáte více práce než vaši dva kolegové dohromady? Nebojte se to říct nahlas. Zachránili jste důležitý obchod? To jsou body pro vás, nenechávejte si to pro sebe. Šéfové mají často tendenci považovat vaše úspěchy za standard. Ukažte jim, že jste pracovníkem, který za to stojí!

Jak dovést jednání o platu do úspěšného konce? Jak se zachovat při negativní odpovědi nadřízeného? Dozvíte se ve článku Jak si říct o vyšší plat. 2. část.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru