Andrej Babiš působí jako hysterický, prolhaný a arogantní psychopat. Ale také cool chlápek, který se postará

Rodina Andreje Babiše z otcovy strany pochází ze západního Slovenska. Rodina matky přišla na Slovensko po druhé světové válce z Podkarpatské Rusi
Foto: Profimedia
Rodina Andreje Babiše z otcovy strany pochází ze západního Slovenska. Rodina matky přišla na Slovensko po druhé světové válce z Podkarpatské Rusi
analýza

Prezidentský kandidát Andrej Babiš patří mezi nejkontroverznější tváře české politiky. Rozděluje republiku, v čemž by zřejmě pokračoval i jako hlava státu. Průzkumy ho spolu s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou řadí mezi hlavní favority na postup do druhého kola. Také jeho rozebral ve své expertní analýze specialista na komunikaci Petr Vojnar.

reklama

První kolo prezidentské volby je naplánováno na 13. a 14. ledna. Bývalý agent StB s krycím jménem Bureš by podle průzkumů neměl ve druhém kole chybět. Andrej Babiš sází na populistickou notu a často i nepravdivá a lživá prohlášení. Neúčastní se debat s ostatními kandidáty (kromě té na Nově). Někteří lidé hovoří o zbabělosti, jiní o geniálním tahu.

Andrej Babiš pohledem experta

Také bývalého premiéra si vzal "do péče" odborník na komunikační dovednosti Petr Vojnar. Ten pro náš web postupně hodnotí všechny prezidentské kandidáty. Hodnocená kritéria jsou vždy stejná (první dojem, postoj/gesta, mimika, oční kontakt, vitalita, reakce/pohotovost, rétorika, celkové působení). „Pokud jde o rétoriku, spolu s Jaroslavem Baštou patří pan Babiš k těm nejhorším,“ uvedl expert.

První dojem

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš patří mezi nejznámější tváře celé české politiky. A také nejrozporuplnější. Na první dojem totiž na jednu polovinu národa působí jako úspěšný, sebevědomý, silný vůdce, který všechno zařídí, s nikým se nepáře, nikoho se nebojí, jako autorita.

Petr Vojnar
- specialista na komunikační dovednosti a mediální prezentaci, profesionální řečník a moderátor
- ve své praxi se zabývá primárně školením a tréninkem rétoriky, sebeprezentace, přípravou na veřejná vystoupení nebo vystupování před kamerou
- přednáší a pořádá workshopy či školení nebo semináře pod hlavičkou Akademie SEBA – akademie sebevědomého řečníka
- mezi jeho klienty patří mj. firmy a společnosti, top manažeři, ředitelé firem, politici či prezidentští kandidáti

Na druhou polovinu zase jako lstivý, všehoschopný, hysterický, arogantní psychopat, který pro své dobro a svoji peněženku udělá cokoliv, bez ohledu na druhé i celý český národ. Bohužel obě strany mají pravdu.

Postoj a gesta

Má v sobě obě dvě "bytosti", mezi kterými často přepíná. Vědomě a plánovaně pokud potřebuje, je to pro něj profitabilní, nebo neplánovaně, afektovaně, pokud je konfrontován s nepříjemnými skutečnostmi, je zahnán do kouta či usvědčen ze lži. K tomu používá buď klidná, stoická, minimalistická gesta, nebo afektovaná, emocemi řízená gesta teatrální. Postoj či posed má odpovídající svému věku.

Chodí a sedí ve studiích relativně pevně, při chůzi se však často hrbí, což odpovídá zanedbávanému odpočinku a tomu, že se nikdy moc nevěnoval sportu. Nemá funkčně vybudovaný tzv. stabilizační core. Hlava mu při proslovech padá většinou doleva dolů, posed ve studiích s moderátory mívá uvolněný až laxní, což může působit bohorovně, nadřazeně, neuctivě až pohrdavě.

Mimika a oční kontakt

Oční kontakt neudržuje prakticky nikdy. Ani s moderátory, kamerou či oponenty ve studiu. To je naprosto signifikantní jev neupřímnosti, nadřazenosti, pohrdání, arogance a bohorovnosti. Mimika se mu mění (viz předchozí rozbor postoje a gest) dle toho, která "osobnost" v danou situaci zrovna dominuje či přebrala vedení. Od milé, sympatické, pozitivní, usměvavé, mučednické až po vzteklou, urputnou, arogantní, povýšeneckou, zlou.

Vitalita

I přes svůj neuvěřitelně nabitý program vypadá stále v dobré kondici a zdravě. Jeho nespornou výhodou je to, že k regeneraci potřebuje minimum spánku, energií ho dobíjí právě neustálá činnost a aktivita.

Reakce a pohotovost

Na otázky reaguje pohotově, vždy má odpověď, umí si vzít a udržet slovo i za cenu toho, že nemluví k tématu. Často obviňuje, napadá či uráží své oponenty, rád používá ich formu, zveličuje, nadsazuje svoji roli ve společnosti a politice. Je vysoce asertivní. Pokud uzná, že je to pro něj výhodné, dokáže si udělat srandu sám ze sebe, použít sebeironii a s hraným nadhledem shodit některé své absurdní, hloupé či až trapné mediální výroky.

To vše může symbolizovat, že patří mezi tzv. klinické psychopaty, kteří se primárně vyznačují naprostou absencí studu, empatie a respektu a úcty ke svému okolí. Nedokáží uznat chybu, ostatní berou jen jako prostředek ke splnění vlastních potřeb, litovat dokáží jen sami sebe. Účelově využívají či zneužívají lži a své okolí za cenu jakýchkoliv prostředků či "ztrát" na druhé straně. Viz přísaha na své děti v kauze Čapí hnízdo či nedávný dnes už proslavený rozhovor s dětmi na TV Prima.

Rétorika

Společně s Jaroslavem Baštou patří po stránce rétoriky k těm nejhorším kandidátům. Babišova česko-slovenština nedodržuje a neobsahuje praktický žádné primární atributy technické rétoriky, nezřídka mluví nesouvisle, nesmyslně, nepřehledně. Často staví věty v reálném čase společně s myšlenkou, což je dáno akutním generováním hesel (často se děje při lhaní), které potom nedávají žádný ucelený význam.

Celkové působení

Celkově Andrej Babiš působí jako schopný manažer a vůdce, sebejistý, úspěšný šéf, kterému stačí "hodit hlas" a on už se o všechno postará. Na lidi, kteří nechtějí rozhodovat a přijímat zodpovědnost za svůj život, může působit jako cool a frajer. Na druhou stranu však také jako sebestředný, arogantní, hysterický, prolhaný a všehoschopný "diktátor".

Rozhovory s prezidentskými kandidáty a další články na téma "prezidentská volba" najdete zde.

KAM DÁL: Něco letos zlevní, ale nebude toho moc. Konkrétní věci vyjmenoval ekonom a částečně zkritizoval Fialovu vládu.

reklama
#politika #analýza #Andrej Babiš #prezidentské volby #prezident #prezidentská volba

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.