Putinova loutka, nebo vládkyně Kremlu? Tatiana Shevtsova je první dámou ruské válečné propagandy

Tatiana Shevtsova je ve strukturách ruské moci zřejmě velmi silně zakořeněnou postavou
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Kolem ruského prezidenta Vladimira Putina je hrstka lidí, kteří možná mají alespoň nějaký vliv na chod v zemi. Armáda se může zdát jako čistě pánský klub, ale v Rusku je překvapivě na vysoké pozici žena. Je Tatiana Shevtsova pouze loutkou v politickém kabátku, či má doopravdy moc?

Válka na Ukrajině vstoupila do druhého roku. Jména jako Vladimir Putin či Sergej Lavrov jsou všeobecně známá. Tatiana Shevtsova v souvislosti s Ruskou federací zdaleka není zmiňována tak často. Stejně jako ostatní členové užšího vedení země, kteří jsou často vnímáni jako vazalové, loutky a figurky na šachovnici moci autoritářského válečného zločince. Je to tak opravdu? Podívejme se na kariéru ženy, která dnes zastává pozici náměstkyně ministra obrany. 

Něžná ruská propaganda

Informací o ženě v uniformě a ve vysoké politické funkci není mnoho. Většina dostupných zdrojů pracuje s účelovou propagandou, která oslavuje její inteligenci, šarm a nepopiratelné schopnosti. Když odhlédneme od subjektivních a záměrně tendenčních informací, lze si z tohoto životopisného textu poskládat alespoň její původ a cestu na ministerstvo obrany. 

Rodačka z Kozelsku je dcerou bývalého vojáka Viktora Shevtsova. Právě rodinné zázemí jí pravděpodobně vytvořilo podhoubí ke vztahu k armádnímu, vojenskému prostředí, které mohla vnímat z první ruky skrze svého otce. Tatiana se po absolvování střední školy věnovala ekonomice a začala studovat v Leningradském finančním a ekonomickém institutu, který se dnes pyšní statutem univerzity. Od roku 1991 se stala součástí státní správy a podle dostupných informací byla velmi aktivní hlavně v rámci daňové služby. Atraktivní účetní s láskou k vojenské službě ovšem mířila mnohem výš. 

Daně a uniforma

Co tkví za jejím kariérním postupem, je pouze předmětem spekulací, ve kterých má ruská propaganda jasno. Akcent na píli a schopnosti v daňové tematice ji údajně katapultovaly do Moskvy na ministerstvo financí, kde byla v roce 2004 jmenována vedoucí Federální daňové služby. Kontrolovala a spravovala daňové odvody těch největších ruských firem, což ji přivedlo do velmi zajímavé společnosti. Zdejší kontakty jí pravděpodobně také přinesly velmi zajímavé finanční příležitosti. Časopis Forbes ji v roce 2013 zařadil mezi nejbohatší siloviky (což jsou lidé ze státní správy a vojenských sil) Ruska, když obsadila 13. místo. 

V roce 2006 získala titul Ctěný ekonom Ruské federace a stala se také kandidátkou ekonomických věd. V roce 2010 ji příkazem tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva dosadili na post náměstkyně ministra obrany, kde je dodnes. Na veřejnost v rámci své nové pozice vycházela pouze v uniformě, na níž přibývalo jedno vyznamenání za druhým. 

Armádní generálka

Ruská propaganda ji oslovuje jako armádní generálku. Podle všeho je její úkol pro Ruskou federaci spojený hlavně s financováním armády, čímž je její role v aktuálním válečném konfliktu na Ukrajině víc než důležitá. Téměř jisté je, že Tatiana Shevtsova je ve strukturách ruské moci silně zakořeněnou postavou, která svým počínáním podporuje a upevňuje moc, kterou v rukou pevně drží válečný zločinec Vladimir Putin. Může tak být právem označena za vládkyni či nejvyšší ženu Kremlu.

Zdroje: eng.mil.ru, Forbes, Twitter, Wikipedia

KAM DÁL: Peníze na účtech nemají smysl, o část přijdete. Co s nimi dělat, radí odborník.