Vládo, neděláte dost! Ohrožuje Fialův kabinet bezpečnost Česka?

V programovém prohlášení je boj s dezinformacemi zastoupen, v poslední době však aktivita kabinetu opadá
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   analýza

Vláda letos v únoru zrušila funkci zmocněnce pro dezinformace. Vůle bojovat proti nesmyslům, lžím a polopravdám tak zřejmě opadla. Podle některých odborníků se Fialův kabinet zalekl. Přitom možnosti obrany existují. Vláda tak – možná nevědomky, možná svou laxností – může ohrožovat bezpečnost České republiky.

„Z dezinformací i z toho slova samotného se stalo hodně toxické téma, kterého se většina politiků bojí dotknout, protože má strach, že se spálí,“ řekl pro Aktuálně.cz analytik Dominik Presl, který měl v týmu poradce pro národní bezpečnost na starosti boj státu s dezinformacemi. Jeho mise však skončila po několika měsících. Boj s dezinformacemi se podle všeho odsunul na druhou kolej.

Vláda je lehkovážná

Přitom při poslechu některých projevů Andreje Babiše, Tomia Okamury, Jindřicha Rajchla a dalších je zřejmé, že by jakékoli snahy o uvádění věcí na pravou míru rozhodně stály za to. Propaganda a lhaní s cílem manipulovat veřejností jsou stará věc. To, co je nové, je využití výkonné techniky a komplikovaných algoritmů. O pozornost veřejnosti se bojuje, každá minuta nebo vteřina pozornosti občana se počítá. Cílem přitom často není někoho přesvědčit, ale šířit pochybnost, znejistit a podlomit důvěru,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz senátor Pavel Fischer.

Podle něj ale není přístup vlády dostatečný. „Zaráží, jak lehkovážně k boji s dezinformacemi vláda zatím přistupuje. Ve hře je bezpečnost České republiky. V Senátu se kontrole vlády systematicky věnujeme a nejspíše bude nutné jí připomenout, že jde dokonce o prioritní oblasti jejího programového prohlášení.“

Nástroje existují

Europoslanec Tomáš Zdechovský však upozorňuje na to, že by boj s dezinformacemi mohl sklouznout k zavádění cenzury, na což upozorňují někteří kritici. „Je velmi složité najít hranici,“ řekl pro náš web. Na druhou stranu si uvědomuje, že v Česku nemůžeme nechat volný prostor pro systematické šíření nejen ruských a čínských bludů s cílem rozeštvat českou společnost. „Oceňoval jsme snahu vlády s tím něco udělat, ale bohužel se v tom nepokračuje, což mě mrzí. Je to chyba a měli bychom pokračovat v diskuzích s jinými státy a mediálními experty a najít co nejlepší řešení. Demokracie je totiž křehká a my o ni musíme pečovat.“

Také jeho „bruselský“ kolega, Pirát Mikuláš Peksa, by viděl na straně vlády větší aktivitu. Tím spíš, že vidí nástroje, jak dezinfomacím čelit.Transparentnost, fact-checking, kvalitní informování občanů. To je cesta. Bohužel vláda tyto nástroje opomíjí a svými škrty v oblasti vědy a školství zadělává na další, ještě masivnější problémy v budoucnu.“

Policie koná, říká ministr

Ministr vnitra Vít Rakušan však útoky na nicnedělání kabinetu odmítá. Podle něj může vláda s dezinformační scénou bojovat v intencích zákonů a především Listiny základních práv a svobod. „Jako ministr vnitra můžu říct, že Policie důsledně stíhá takové projevy, které jsou šířením poplašné zprávy, nebezpečným vyhrožováním, výzvami k násilí nebo vyvoláváním nenávisti ke skupině obyvatel,“ uvedl pro Čtidoma.cz

Řešením podle něj není „boj“, kterému by za oběť mohly padnout i naše nejcennější občanské svobody. „Naopak je to vytváření odolné společnosti, která se dokáže orientovat v informacích a mediálním prostoru, umí kriticky uvažovat a věří vlastním institucím.“

Zdroje: autorský článek

KAM DÁL: Putinův dvojí metr: Invaze do Československa byla chybou, napadení Ukrajiny zřejmě nikoliv.

Klíčová slova: