Online opatrnost se vyplatí: Kde číhají internetoví podvodníci, jak je odhalit a jak se bránit?

Jedním z nejčastějších typů internetového vyděračství jsou podvodné e-maily s prosbou o pomoc nebo příslibem finančního zisku
 

Internetové podvody jsou v dnešní době častější než kdy dříve. Je proto důležité vědět, jak tyto kriminálníky a jejich pasti jednoduše odhalit. Mohou na vás číhat v e-mailu, na sociálních sítích a na dalších internetových stránkách ve formě vyskakovacích oken. Připravili jsme si pro vás seznam těch nejčastějších z nich.

Toto jsou nejčastější typy internetových podvodů:

Phishing

Nejčastější online pastí je tzv. Phishing. Tato podvodná metoda využívá soukromé e-mailové adresy nic netušících obětí.

Podvodníci do e-mailové schránky pošlou zprávu sestavenou tak, aby vás přiměli kliknout na připojenou URL adresu. Tato adresa je velmi podobná těm, na které běžně chodíte, ať už je podobná vaší bance, nebo online obchodu s oblečením.

Na tyto e-maily nereagujte a hlavně se na danou stránku nikdy nepřihlašujte! Tito šejdíři by tak mohli získat vaše přihlašovací údaje včetně hesla a bez větších problémů se poté přihlásit do vašeho účtu v obchodě s oblečením, ale i do toho bankovního!

Falešný antivirus

Dalším nebezpečím číhajícím na internetu jsou podvody v podobě vyskakujících oken.

Velmi častý je výskyt těchto oken s informací, že byl na vašem zařízení detekován virus, po kliknutí vám toto okno nabídne nainstalování antivirového programu zdarma. Jedná se ale o přesný opak.

Pokud byste skutečně klikli na stažení tohoto "antivirového programu", tak by váš počítač před viry nejen neochránil, ale rovnou by vám do počítače jeden nainstaloval. Virus poté může ve vašem počítači najít a zcizit různé důležité údaje, nebo ho zcela zničit.

Sociální média

Je třeba si dávat pozor i na podezřele vypadající příspěvky na sociálních médiích, zvláště pokud vás vyzývají ke kliknutí na přiloženou URL adresu.

Po prokliknutí na stránku se do vašeho počítače může dostat virus, který na něj podvodníci umístili.

E-maily s prosbou o pomoc

Dalším častým typem podvodů jsou e-mailové zprávy s podivnou prosbou o pomoc s neuhrazenými dluhy apod.

Tyto e-maily většinou vypadají tak, že vás v nich internetoví vyděrači prosí o zaslání určité sumy peněz na pomoc dítěti nebo člověku v nouzi, ta se k nim ale nikdy nedostane.

Dále také mohou vypadat i tak, že vám v nich vyhrožují nějakým typem dluhu, který je údajně napsaný na vaše jméno, a pokud na mail neodpovíte, bude se zvyšovat.

Jméno odesílatele těchto e-mailů je většinou nějaký typ jména ze zahraničí. Dalším druhem této falešné zprávy může být také příslib nějakého finančního zisku, např. dědictví. V drtivé většině případů jsou tyto zprávy psané velmi kostrbatou češtinou.

Takový mail může vypadat například takto:

Drahý příteli,

Tento dopis jsem vám poslal před několika měsíci, ale nejsem si jistý, zda jste jej obdrželi, což je důvod, proč vám znovu píši.
Jmenuji se Henrique Tchalim, osobní právník mého zesnulého klienta, který je z vaší země. Chci vědět, jestli můžeme spolupracovat, protože bych chtěl, abyste se stali blízkými mému zesnulému klientovi, který má nevyžádaný fond v hodnotě 5 580 000 USD s bankou zde v Togu. protože zemřel bez registrovaných příbuzných.
Kontaktujte mě a vyžádejte si další podrobnosti a pokyny.
S pozdravem,
Tchalim

Na tento typ e-mailů nikdy nereagujte.

Zdroj: Norton

KAM DÁL: Žena se vdala za muže, který byl usvědčen z vraždy jejího bratra. Žádost o ruku byla dost šílená.