61 let od vystřelení Sputniku: Kam až se za tu dobu dostali Musk, Bezos nebo velmoci jako USA a Čína?

Vesmírné mise se opět zaměřují na poznání Měsíce. Díky naší větší technické a vědecké vyspělosti se o něm tentokrát můžeme dozvědět mnohem více
 

V roce 1957 byla do vesmíru vypuštěna první umělá vesmírná družice Sputnik 1, která odstartovala kosmickou éru lidstva. První "vesmírný závod" probíhal mezi USA a SSSR. Dobývání vesmíru kdysi přinášelo určitou pýchu a vojenské výhody. Jak je to ale dnes? Jaké země spolu soutěží v dobývání vesmíru a proč vlastně?

Dne 19. srpna roku 1960 vypustil Sovětský svaz do vesmíru sondu Sputnik 5, na jejíž palubě byla jen zvířata. To se později ale změnilo a nyní dokonce nejen, že do vesmíru cestují i astronauti, ale dokonce mimo naši planetu cestují i civilisté.

Všechno roku 2020 změnil bilionář Elon Musk se svojí společností SpaceX, když odstartoval své první pokusy o cesty do vesmíru, realizované pomocí technologie, která výrazně snížila cenu cestování mimo naši planetu.

Co je nyní v plánu?

Do vesmíru nyní už nemíří pouze Muskovo SpaceX, ale i Virgin Galactic Holdings Inc. Richarda Bransona a také společnost Blue Origin, kterou vlastní Amazon.com Inc., jehož zakladatelem je Jeff Bezos.

Všechny tyto společnosti významně snižují cenu vesmírných misí a jsou průkopníky v civilním cestování do vesmíru.

Společnost SpaceX plánuje v roce 2022 čtyřčlennou misi pro společnost Axiom Space Inc., která chce ve vesmíru založit soukromou vesmírnou stanici na orbitě. Muskova společnost také přijala dohodu, že v roce 2023 vezme do vesmíru japonského bilionáře a jeho syna.

Jaké země spolu soupeří?

Čína přistála na Měsíci v roce 2019 a koncem roku 2020 získala její první vzorky z Měsíce. Tím ale její vesmírné snahy zdaleka nekončí, země v budoucnu plánuje založit svou vlastní lunární výzkumnou základnu. Ve hře je ale také Indie, které se sice pokus o přistání na Měsíci v roce 2019 nepodařil, ale nevzdává se.

Další soutěžící zemí jsou Spojené arabské emiráty, které vyslaly do vesmíru svého prvního astronauta v ruské kosmické lodi, také v roce 2019. Plánují také umístit výzkumný satelit na orbitu blízko Marsu a v roce 2024 dále objevovat Měsíc. Evropská vesmírná agentura se snaží vyvinout kosmickou loď, která by byla schopná přistát na Měsíci.

Proč vlastně Měsíc?

Na Měsíci se vlastně podařilo chodit pouze Američanům a to už bylo téměř před půl stoletím. Objevy, které v 60. letech přistání na Měsíci umožnily, také vedly k nemalému rozvoji letecké techniky a k různým technologickým inovacím.

Díky tomu máme například na našich mobilních telefonech kamerové senzory. Vzhledem k tomu, že teď máme k dispozici mnohem vyspělejší techniku i výzkumné postupy, je možné, že tentokrát z měsíčních vzorků zjistíme mnohem více. Možná se tak už brzy dozvíme více o jeho původu a o celém našem solárním systému.

Zdroj: The Washington Post

KAM DÁL: Nejhorší letecké tragédie v dějinách: Je neuvěřitelné, jaká lidská selhání za tím stála.