Který nádherný národní park inspiroval kultovní snímek Avatar? Pandora má své kořeny v Číně

Létající Hallelujah hory byly vytvořeny na základě sloupovitých hor v čínském národním parku Zhangjiajie
  |   zajímavost

Film Avatar si oblíbili lidé po celém světě a napjatě čekali na jeho pokračování. Jen málokdo ale ví, co bylo inspirací pro filmové létající hory, které diváky okouzlily. Byl jí čínský národní park Zhangjiajie.

Asi každý fanoušek původního snímku Avatar a jeho pokračování se zamiloval do nedotčené pandorské přírody, jejíž součástí jsou i úchvatné létající hory.

To, že je v Číně národní park, který tvůrce snímku k vytvoření těchto kouzelných hor inspiroval, ale ví jen málokdo. Pandora je totiž svět, ve kterém neplatí jak naše právní zákony, tak ani ty fyzikální. Létající hory tedy v našem světě nenajdete, národní park Zhangjiajie k nim má ale velmi blízko.

Národní park Zhangjiajie

Jde o majestátní čínský lesopark v provincii Hunan. O této lokalitě většina z nás pravděpodobně nikdy neslyšela, před natočením filmu Avatar se tento národní park totiž netěšil celosvětové popularitě. Vše se ale změnilo v momentě, kdy pohled na vysoké zarostlé hory, které se v lesoparku nachází, inspiroval filmaře Jamese Camerona.

Tvůrce snímků Avatar James Cameron totiž vytvořil létající hory Hallelujah v krajině Pandory právě pomocí hor v Zhangjiajie. Nejdříve natočil hory v tomto národním parku a později záznam upravil tak, aby části čínských hor poletovaly ve vzduchu.

The Southern Sky Column, hora v národním parku Zhangjiajie byla v roce 2010 dokonce přejmenována na Avatar Hallelujah Mountain.

Zhangjiajie je prvním uznaným národním lesním parkem v Číně a pyšní se rozlohou necelých 12 akrů. Tento park má s Pandorou mnoho společného, můžete v něm totiž také najít celou řadu jedinečných geografických útvarů, které jste s největší pravděpodobností nikdy předtím neviděli.

Mezi ty nejpozoruhodnější z nich patří právě sloupovité hory, které snímek Avatar nepřímo proslavil po celém světě.

Na rozdíl od hor v našich krajinách totiž stojí tyto sloupovité hory osamoceně, bez širokého základu a na rozdíl od tvaru pyramidy připomínají spíše antické sloupy. Tyto sloupovité hory jsou navíc zarostlé nejrůznějšími rostlinami, které vyrašily v puklinách, které na skalních útvarech vznikly působením elementů.

Při pohledu na hory v Zhangjiajie se zkrátka cítíte, jako byste se ocitli přímo v prostředí Pandory. Tento jedinečný národní park proto každý rok navštěvují davy fanoušků fantastického snímku, kteří se chtějí pohádkové krajině co možná nejvíce přiblížit.

V tomto čínském národním parku najdete mimo jiné také nejvyšší venkovní výtah na světě, Bailong, kterým se můžete nechat vyvézt až na samotný vrchol tamních sloupů a vychutnat si tak jedinečný výhled na tento pohádkový lesopark.

Zdroj: The Culture Trip, Daily Star

KAM DÁL: Siamská dvojčata také chtějí lásku. Jejich intimní život vyžaduje extrémní důvěru.