Obrovský žralok Megalodon vyhynul ze zvláštního důvodu. Mohl si za to sám

Důvod vyhynutí Megalodona prozradil jeho chrup
 

Megalodon byl po miliony let postrachem oceánů. Měřil 30 metrů a jeho zuby dosahovaly obrovských rozměrů. Vyhynul zhruba před dvěma miliony let. Byl na samém vrcholu potravinového řetězce, ale přesto ho tento osud neminul, byl totiž moc vybíravý.

Největší dravý žralok, který kdy žil, nejspíše vyhynul kvůli svému vybíravému stravování. Megalodon, také známý jako "Meg", je vyhynulý druh z Lamniformes (žraloků makrelovitých), kteří žili v oceánech zhruba před 4-23 miliony let.

Podle výzkumu, publikovaném v odborném časopise Current Biology, byl vývoj tohoto predátora poháněn převážně preferencemi ve stravě a změnou klimatu. Určité druhy žraloků dokázaly přežít pět masových vyhynutí, ale Megalodon na tomto seznamu nebyl, proč, naznačil jeho chrup.

Na základě tvaru jeho zubů vědci odhalili, že se specializoval zejména na pojídání velryb.

Předpokládá se tedy, že měl velmi specializovaný jídelníček, který se skládal pouze z obří velryby Leviathan melvillei.

Tato velmi specifická dieta poté megalodona velmi znevýhodnila při ochlazování klimatu v období miocénu a pliocénu.

Studie, která zkoumala obsah žaludku dnešních Lamniformes, zjistila, že většina z nich má tendenci se živit velmi konkrétními druhy potravin.

Liškoun obecný a žralok mako se živí zejména kostnatými rybami a žalok veliký se zase živí pouze planktonem.

Důvodem, proč řada žraloků tohoto druhu nepřežila, je tedy to, že nebyli schopni přizpůsobit svou stravu měnícím se podmínkám. Na druhou stranu žraloci pozemní jsou v tomto ohledu mnohem flexibilnější, a proto dnes můžeme vidět jejich větší diverzitu.

Zdroj: Daily Star

KAM DÁL: Trénoval na ultramaraton, ale vyslechl si drsnou diagnózu. Jeho reakce hodně lidí překvapila.