Smrt smíchem: Jde o mýtus, nebo se můžete skutečně usmát k smrti?

Na smích údajně zemřela již spousta lidí. Dokonce už i ve starověkém Řecku
 

Historie údajné smrti smíchem sahá až do starověkého Řecka. Podobné případy ale můžeme nalézt i v dnešní době. Jak je možné, že se někteří lidé podle svědků "usmáli k smrti"? Je smích opravdu tím, co to způsobilo, nebo je třeba důvody hledat jinde?

Jeden z nejstarších zaznamenaných případů smrti smíchem se vyskytl ve starověkém Řecku ve 3. století před naším letopočtem, kdy smích způsobil smrt řeckého filozofa Chrysippa. Dochovaly se záznamy o tom, že dal svému oslovi napít vína, které ho opilo. Chrysippus se tomu poté smál tak dlouho, dokud nezemřel.

V roce 1893 se Wesley Parsons, farmář z americké Indiany, setkal se svými přáteli. Ti ho tak pobavili, že dostal záchvat nekontrolovatelného smíchu. Jeho chhichotání trvalo celou hodinu, nakonec se změnilo ve škytání - zemřel o dvě hodiny později.

Před několika desítkami let sledoval Alex Mitchell z anglického Norfolku epizodu svého oblíbeného seriálu. Něco v seriálu mu přišlo vtipné, začal se tomu smát a selhalo mu srdce. Má se ale za to, že pan Mitchell zemřel z důvodu jeho již existující nemoci.

Pravda, nebo mýtus?

Ve skutečnosti nemůžete zemřít na samotný smích, ale na něco, co smích vyvolá. Jednou z hlavních příčin smrti smíchem je astmatický záchvat, v některých případech je totiž vyvolán smíchem, který ztěžuje dýchání.

Aneuryzma mozku může být také důsledkem smíchu - je způsobeno zvýšeným tlakem v lebeční dutině. Zvýšený tlak v lebce může snížit přísun kyslíku do mozku, což má za následek kóma nebo smrt.

Přílišný smích může také někdy vést k udušení. Záchvaty smíchu začínají v hypotalamu a jsou velmi jedinečné díky tomu, že nekontrolovatelný smích může nastat i během spánku.

Co na to lékař?

Dr. Kaushal, praktický lékař z Priory Medical Center v anglickém Liverpoolu, prozradil: „Řekl bych, že je velmi nepravděpodobné, že by v dnešní době někdo skutečně zemřel na smích. Je to velmi vzácné. Pokud tedy dotyčný nemá v té době v ústech jídlo a neudusí se tím! Prostě to není něco, na co byste jako zdravotník narazil každý den, tedy alespoň já to tak nemám. Možná je to proto, že dnes již jako příčinu smrti umíme identifikovat astmatický záchvat nebo infarkt, na rozdíl od minulosti u starověkých Řeků.“

Zdroj: Express

KAM DÁL: Plavání mi zachránilo život, říká syrská uprchlice. Dnes je na olympiádě a popisuje hrůzy, kterými prošla.