Státy uvolňuji koronavirové otěže. Pár zemí si už s nákazou poradilo, cesty byly různé

Svět už nikdy nebude stejný...
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Většina zemí světa se stále snaží zvládnout boj s pandemií nového typu koronaviru. Jen velmi málo státům se COVID-19 úplně vyhnul, většinou jsou více či méně izolované. Kde už začínají uvolňovat restriktivní opatření a kde se s nákazou vypořádali tak, že mohou tyto státy být dnes považovány za vzor pro ostatní? Nicméně čísla z jednotlivých zemí je třeba brát s rezervou. Vždy jde o důslednost v testování i oznamování reálných nakažených a to se liší prakticky stát od státu.

Říká se, že dokonalost neexistuje. A zřejmě to platí i v boji s pandemií koronaviru. Úspěšné země, které jsou dnes udávány jako vzory, totiž postupovaly často zcela jinak. Jak je tedy možné, že se u nich nákaza projevila jen málo a že se ji podařilo zvládnout lépe než jinde?

Země, které mohou být považovány za vzor

 • Slovensko

Naši východní sousedé zavedli jednu z nejpřísnějších opatření v celé Evropě. Vláda zakázala sportovní události, náboženské akce atd., stejně jako cesty do zahraničí. Kdo se vrátil z ciziny, musel na dva týdny do karantény, obchody měly až na výjimky zavřeno, povinnost nosit roušky zde byla zavedena velmi brzy. Výsledek? Nejnižší počet úmrtí na počet obyvatel v Evropě (zatím k 6. květnu celkem 25 mrtvých). Jenže i jiné země učinily podobné restrikce a nákaza se tam rozšířila v mnohem větším měřítku. Podle mnoha odborníků tak v případě Slovenska hrálo velkou roli také štěstí.

 • Vietnam

Země v jihovýchodní Asii je právem vyzdvihována. 93 milionů obyvatel, z nich je nakaženo 271 lidí (k 6. květnu) a do této chvíle nikdo nezemřel. Jak je to možné? Dá se říct, že se zde s ničím příliš nemazali. Rychlá identifikace, okamžitá izolace nakaženého člověka a rychlé odhalení lidí, se kterými dotyčný přišel do kontaktu pomocí aplikace v mobilním telefonu. Téměř 75 000 Vietnamců prošlo karanténou, šest obcí a předměstí bylo uzavřeno a ocitlo se v karanténě. A ještě jedna zásadní věc - rychlé uzavření hranic s Čínou.

 • Nový Zéland

Premiérka Jacinda Ardern prohlásila, že země vyhrála boj s koronavirem. Podle ní nedochází k většímu a nepodchycenému šíření. V zemi umřelo celkem jedenadvacet pacientů (k 6. květnu), kterým byl diagnostikován nový typ koronaviru. To znamená čtyři na jeden milion obyvatel. Na Novém Zélandu byla jedna z nejpřísnějších opatření na světě. Nejen, že děti nechodily do školy, byla zavřená většina obchodů, zakázané veřejné akce atd., zároveň ale nefungovaly například ani rozvážkové služby. Až v těchto dnech země přísná nařízení pomalu uvolňuje.

Kde vsadili na jinou cestu

 • Švédsko

Otevřené restaurace, bary, prakticky žádná omezení, pouze doporučení. Tak to vypadalo ve Švédsku na začátku pandemie koronaviru a na tom se změnilo jen málo. Vláda spoléhá na rozum svých občanů a věří, že sami nejlépe rozhodnou, jak se chránit a jaká doporučení odborníků akceptovat. S přibližně 22 úmrtími na 100 000 obyvatel eviduje Švédsko podobná čísla jako Irsko, kde jsou však restrikce mnohem tvrdší. Faktem ale zároveň je, že je zde daleko nejvíce nakažených i mrtvých z celé Skandinávie (k 6. květnu 23 216 nemocných a 2 854 mrtvých).

 • Jižní Korea

Pokud může být některá země chválena za rychlost, pak je to Jižní Korea. Nejprve to vypadalo, že bude tato země jednou z nejpostiženějších vůbec. Vše špatné se ale v dobré obrátilo neuvěřitelně rychle. Země totiž vsadila na bleskové testování. Úřady zajistily, aby byl test k dispozici pro každého. Vznikly "drive-in" stanice, kde se mohl kdokoli dát vyšetřit už v době, kde se u nás pomalu ani nevědělo, že něco takového existuje. Pandemii se tak podařilo dostat velmi brzy pod kontrolu.

 • Bělorusko

Koronavirus nebo ne, v této zemi běží život v zajetých kolejích. Diktátor Lukašenko nepřijal žádná opatření, k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce dokonce v Minsku uspořádá velkolepou vojenskou přehlídku, nezastavila se například ani fotbalová liga. Přesto, že i zde COVID-19 udeřil, čísla nejsou podle místních epidemiologů nijak hrůzostrašná. Země k 6. květnu hlásila necelých 18 350 nakažených a 107 mrtvých. Když si vezmeme počtem obyvatel srovnatelnou Belgii, tak zjistíme, že je zde přes 8 tisíc mrtvých a více než 50 tisíc nakažených (k 6. květnu). Přitom bylo otestováno 200 tisíc lidí. Je ovšem možné, že to nejhorší Bělorusko teprve čeká.

Kde je situace nejhorší

 • USA

Americký prezident Donald Trump řekl pro televizi Fox News, že může být v zemi až 100 000 mrtvých. Zároveň obvinil tajné služby z nedbalosti proto, že ho na hrozící pandemii neupozornily dříve než 23. ledna. Což ovšem nemusí být pravda, některé zdroje totiž uvádějí, že informace dostal už 3. ledna a nic neudělal. V každém případě právě v USA je situace vůbec nejhoší, k 6. květnu zde bylo více než 1,2 milionu nakažených a 72 275 tisíc mrtvých.

 • Španělsko a Itálie

Země na jihu Evropy jsou na tom nejhůř, pokud jde o Evropu. Španělsko k 6. květnu eviduje více než čtvrt milionu nakažených, téměř 26 tisíc lidí zemřelo. Itálie hlásí ještě o téměř 4 tisíce mrtvých více při téměř 213 tisících nakažených. Počty nově identifikovaných případů však v obou zemích klesají a vypadá to, že se zde pandemie snad brzy dostane pod kontrolu.

 • Rusko

Společně s USA jde o dvě země, kde počet nových případů stále dramaticky roste. V Rusku není bohužel zdravotnictví na nejvyšší úrovni, podle The Moscow Times třeba nemá kdo obsluhovat sanitní vozy a záchranáři si musejí sami nakupovat ochranné pomůcky, nemocnice se stávají ohnisky nákazy. Za den přibude více než 10 tisíc nových případů COVID-19. Nejvíce nakažených má Moskva, celkem země k 6. květnu hlásí 1 451 mrtvých.

Kde se opatření uvolňují

 • V Německu a Rakousku od pondělí 4. května některé děti opět chodí do školy
 • V Rakousku jsou od uplynulého víkendu otevřené všechny obchody a v polovině května mají následovat například restaurace
 • V Norsku se otevřely školy a školky, restaurace a obchody (personál by měl nosit rukavice, stoly mají být rozestavené dva metry od sebe)
 • V Polsku nemusí po návratu do vlasti do 14denní karantény občané, kteří pracují nebo studují v Německu, na Slovensku, v České republice nebo v Litvě. Otvírají se také hotely, obchodní centra či knihovny
 • Ve Španělsku začalo uvolňování omezení vycházení už o víkendu, živnosti teď mohou znovu otevřít někteří drobní podnikatelé, jako třeba holiči. Začalo povinné nošení roušek
 • Italové zase mohou na procházku nebo si jít zaběhat, většina obchodů však zůstane uzavřena a restaurace a bary smí až do června nabízet pouze donáškové služby či jídlo s sebou
 • Na Slovensku budou moci od středy otevřít již všechny prodejny s výjimkou nákupních center, dále terasy restaurací, s omezeními i hotely, obnoví se pořádání bohoslužeb a konání svateb
 • Řekové mohou po šesti týdnech omezení volného pohybu zase ke kadeřníkovi, koupit si knihu či květiny, nadále by ale měli na veřejnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost a v místech s větším počtem lidí nosit roušky. Hotely s celoročním provozem by se v Řecku měly otevřít 1. června. 11. května se mají otevřít i větší obchody, s výjimkou nákupních center
 • Do Maďarska lze opět podnikat služební cesty z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska či Polska

Jak je to s uvolňováním v Česku

 • Pondělí 11. května

Otevřou se všechny provozovny v nákupních centrech s výjimkou provozoven stravovacích služeb, provozovny nad 2 500 m2, v nichž nebyl zakázán provoz, a provozovny stravovacích služeb s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek.

Za splnění zvláštních hygienických opatření mají otevřít holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby.

Zpřístupněna budou muzea, galerie, výstavní síně a další podobná zařízení, návštěvníkům se otevřou venkovní prostory zámků, hradů a skanzenů. Budou umožněny venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti. 

S účastí nepřevyšující 100 osob budou umožněna divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní události apod. 

S omezením na 100 osob budou možné také hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách, svatby nebo bohoslužby. 

Do škol se mohou vrátit studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutorií - ve skupinách nejvýše 15 žáků. 

 • Pondělí 25. května

Otevřou se vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték a pivoték. Začít fungovat budou moci hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení, a to včetně jejich restaurací a kaváren.

Začít fungovat budou moci dosud nepovolené taxislužby (typu Uber) nebo živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (jako jsou tetování a piercing).

Povoleny budou zotavovací akce pro děti do 15 let. Otevřou se vnitřní prostory v zoologických a botanických zahradách a na hradech a zámcích.

Otevřou se školy pro žáky prvního stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin. Podmínkou je nejvýše 15 žáků ve skupině, bez možnosti měnit složení skupin.

V omezeném režimu a za podmínek dodržování preventivních opatření se otevřou týdenní stacionáře, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením. 

 • Nejdříve pondělí 1. června

Možnost maturitních a závěrečných zkoušek a absolutorií na konzervatořích a vyšších odborných školách. V omezeném rozsahu bude moci fungovat praktické vyučování na středních a vyšších odborných školách, a to za podobných podmínek jako u školních skupin, fungujících od 25. května.

 • Pondělí 8. června

Za dodržování všech preventivních opatření se otevřou denní stacionáře, centra denních služeb, sociálně terapeutické dílny, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny, kromě seniorů v omezeném režimu. Bude obnoveno poskytování sociálních služeb na základě individuálního plánování a smluv.

Za podmínek dodržování všech preventivních opatření budou opět možné návštěvy u klientů pobytových služeb.

 • Sobota 13. června

Do tohoto dne vláda 4. května prodloužila ochranu vnitřních hranic. Nejméně do 13. května tak budou moci lidé překračovat hranice jen na hraničních přechodech.

 • Během června (bez data)

Budou se konat přijímací zkoušky na střední školy. Pro žáky druhého stupně ZŠ a středních škol by měly začít fungovat konzultace nebo občasné vzdělávací aktivity v menších skupinách, a to ve stěžejních předmětech a formou třídnických hodin.

KAM DÁL: Vít Rakušan: Chyby na začátku krize bych vládě odpustil. Jenže oni se chovají chaoticky doteď.

Váš příspěvek pomůže rozvíjet nezávislou žurnalistiku.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru