Ječné zrno bolí, léčit ho můžeme i doma. Ale jen s velkou opatrností, říká lékař

Ječné zrno vzniká ucpáním mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Ječné zrno začíná nenápadně. Tlak a lehká bolest na víčku, člověk si na něj začne sahat prsty a přemýšlí, co se děje. Při pohledu do zrcadla zjistí, že otok a zarudnutí se každý den zvětšují. Co s tím? Vystačíte si s tím, co máte doma, nebo je třeba obrátit se na lékaře?

Na ječné zrno neboli hordeolum trpí zejména děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. V žádném případě se nejedná o nic příjemného. Mít pocit tlaku v oku a při mrkání zažívat bolest, to je něco, co ještě nikomu na radosti nepřidalo. Ječné zrno je akutním hnisavým zánětem folikulů řas, který bývá způsoben nejčastěji stafylokokem. V místě postižené žlázky se na vnější kožní straně nebo vnitřní spojivkové může objevit nažloutlá boulička s prosvítajícím hnisem. Neléčená infekce trvá obvykle týden až deset dní a většinou nezpůsobuje trvalé následky,“ říká MUDr. David Běhounek.

Jak dochází ke vzniku ječného zrna?

Když už se vám něco takového jako ječné zrno přihodí, asi pátráte, kde jste k němu přišli. „Ono někdy stačí se oka dotknout nemytýma rukama nebo se často pohybovat v prašném prostředí, aby vzniklo. Ženy a dívky by neměly zapomínat na řádné večerní odličování nebo volbu vhodné kosmetiky.“

Když jdou spát i s nalíčenými víčky, riskují právě vznik tohoto nepříjemného zánětu. Na ječné zrno mohou trpět osoby se sníženou imunitou, nebo ty, jež se potýkají s porušením funkce mazových žlázek – například v případě onemocnění růžovkou (lat. rosacea). „Také špatná manipulace s kontaktními čočkami, čtení v šerém prostředí či snížená frekvence mrkání mohou vznik ječného oka zapříčinit.“

Domácí léčba ječného zrna

Ač má zánět folikuly řas docela poetický název, dovede hodně potrápit. Jeho léčba může probíhat pouze v domácím prostředí za pomoci dostupných bylinek. „Zánětlivé ložisko by se nikdy nemělo vymačkávat. Přitom je třeba si pamatovat, že ječné zrno je vysoce nakažlivé – pozor tedy na používání infikovaných ručníků nebo líčidel.“

Připravte si výluh z dílu heřmánku, sporýše a světlíku, které zalijete horkou vodou a necháte vychladnout. „Pak do výluhu namočíte čisté plátýnko nebo vyžehlený kapesník a přikládáte třikrát denně na postižené víčko. Tento obklad pomáhá ječnému zrnu rychleji dozrát a prasknout, čímž dojde k výrazné úlevě od bolesti a k následnému vyléčení zánětu,“ doplňuje lékař.

Kdy je třeba navštívit lékaře

Pokud domácí léčba nezabrala ani po týdnu a ječné zrno stále přetrvává, je vhodné se vydat k očnímu lékaři. „Ten může předepsat mast nebo kapky s antibiotiky. Někdy se také provádí několikamilimetrový řez, jímž se ječné zrno nařízne a vypustí se jeho obsah.“

Trpíte-li na vznik ječného zrna, bylo by namístě podpořit imunitní systém a tělu začít dodávat ve zvýšené míře vitamíny skupiny B. „Ty jsou hlavně v kvasnicích, masu, sýrech, v jáhlách, luštěninách nebo ořechách.“ 

Zdroje: redakce, MUDr. David Běhounek, oup.com, nih.gov

KAM DÁL: Suchá kůže může být příznakem mnohem vážnějších zdravotních problémů.

Klíčová slova:
Oko