Laktóza je nepřítel zažívání. Jak poznat, jestli byste neměli mléčné výrobky raději vynechat?

Intolerance laktózy se může projevovat dokonce i jako bolest hlavy nebo ekzém
 

Nesnášenlivost laktózy a s ní spojené zažívací potíže trápí zhruba 15 - 20 % obyvatel České republiky. Tento stav je ale ještě mnohem horší, pokud o něm nevíte, můžete tak každý den trpět a příznaky přisuzovat jiným příčinám. To, jestli jste vůči laktóze intolerantní, lze ale poměrně lehce zjistit.

Laktóza je typ cukru, který můžeme nalézt v mléce většiny savců. Při intoleranci laktózy se mohou do několika hodin po konzumaci mléka nebo mléčných výrobků objevit zažívací potíže. Patří mezi ně bolest břicha, nadýmání a průjem a všechny jsou způsobeny neschopností laktózu správně zpracovat.

U kojenců, kteří přijímají laktózu z mateřského mléka, je za její správné rozložení zodpovědný enzym zvaný laktáza. S přibývajícím věkem ale v těle postupně ubývá. V dospělosti dokonce až 70 % lidí neprodukuje dostatek laktázy, aby mohli správně strávit mléko a mléčné výrobky. Tuto intoleranci lze ale naštěstí velmi lehce rozpoznat.

Bolest břicha a nadýmání

Tento typ příznaku nasnášenlivosti laktózy je jedním z nejčastějších u dětí i u dospělých. V případě, že je naše tělo neschopné laktózu správně rozložit, tak postupuje dále trávicím traktem až do střev, kde ji následně musí rozložit bakterie, které se tam přirozeně vyskytují.

Proces se nazývá fermentace a může za uvolňování plynů, mezi kterými jsou vodík, metan a oxid uhličitý.

Průjem

Nesprávné trávení laktózy zvyšuje výskyt vody ve střevě, což následně zvyšuje poměr vody ve stolici. Studie dokazují, že je tento příznak mnohem častější u dětí než u dospělých.

Je ale potřeba myslet na to, že průjem automaticky neznamená, že nesnesete laktózu. Může ho způsobit celá řada dalších faktorů jako např. jídelníček, léky, infekce atd.

Zácpa

Dalším z příznaků je zácpa. Ta může být způsobena fermentací laktózy ve střevech. Bakterie při tomto procesu uvolňují plyn metan, který následně zpomaluje celý trávicí proces, což u některých lidí může vyvolat tento stav.

Další symptomy

S nesnášenlivostí laktózy může být spojeno i spouta dalších symptomů. Může se jednat mimo jiné také o:

  • bolesti hlavy
  • únavu
  • ztrátu soustředění
  • bolest svalů a kloubů
  • ekzém

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Pálení žáhy je možné se nadobro zbavit. Vědci přišli s několika řešeními.