Parkinsonova choroba: Jaké faktory zvyšují riziko vzniku této nevyléčitelné nemoci?

Jedním z největších rizikových faktorů vzniku Parkinsonovy nemoci může být i to, že jste v minulosti prodělali ztrátu vědomí
 

Parkinsonova choroba je degenerativní nemoc, která negativně ovlivňuje schopnost koordinace a pohybu. V České republice jí trpí zhruba 10 až 15 tisíc lidí. Toto onemocnění ale ani v dnešní době nelze vyléčit, a je proto velmi důležité vědět, jaké faktory zvyšují riziko jeho vzniku a pokud možno se jich vyvarovat.

Toto onemocnění je způsobeno ztrátou nervových buněk ve specifické části našeho mozku. To poté ovlivňuje produkci dopaminu, chemikálie, která je zodpovědná za přenos signálů mezi mozkem a nervovým systémem a pomáhá nám tak s koordinací.

Parkinsonova choroba - neurodegenerativní onemocnění nervové soustavy, které se projevuje poruchami hybnosti

Není jisté, co přesně způsobuje ztrátu dopaminu, ale jsou známy určité rizikové faktory, které k tomu přispívají.

Studie publikovaná v oborném časopise Parkinson Disease dokazuje mimo jiné i to, že prodělání úrazů hlavy nebo otřesu mozku zdvojnásobuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby.

Většina vědců se shoduje na tom, že tuto chorobu s největší pravděpodobností způsobuje také kombinace genetiky a vnějších rizikových faktorů, jakými jsou např. vystavení pesticidům a rozpouštědlům.

Účastníci studie byli zkoumáni na základě toho, jestli byli vystaveni nějakým chemikáliím nebo jestli prodělali nějaký úraz hlavy či otřes mozku. Do konečného výsledku výzkumu bylo zahrnuto i to, zda někdo v jejich rodině touto nemocí trpí.

Vědci zjistili, že nejčastěji se u lidí, u kterých se tato nemoc vyvinula, vyskytovala historie úrazů hlavy nebo stavy, ve kterých na nějaký čas ztratili vědomí.

Při zkoumání rodinné historie zjistili, že pacienti s Parkinsonovou chorobou také často spojuje fakt, že touto nemocí trpí i jeden z jejich příbuzných.

Studie tedy dokázala to, že největšími rizikovými faktory vzniku této nemoci jsou úrazy hlavy, ztráta vědomí a genetika.

Jak je Parkinsonova nemoc diagnostikována? 

Pokud máte podezření, že se u vás tato choroba vyvinula, měli byste co nejdříve navštívit svého praktického lékaře nebo přímo specialistu na Parkinsonovu chorobu.

Ten poté prozkoumá vaši zdravotní historii, zeptá se na to, jaké máte příznaky, a provede příslušnou lékařskou prohlídku.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Jste unavení, bolí vás hlava a máte zažívací potíže? Můžete být alergičtí na lepek